Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alta speta -sex intre doi barbati casatoriti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alta speta -sex intre doi barbati casatoriti

daca doi barbati homosexuali din olanda care sunt casatoriti unul cu celalat vin in romania si savarsesc o infractiune ,dupa depunerea in penitenciar au dreptul la vizita intima unul cu celalat conf legii 275/2006 ?
In mod normal daca sunt casatoriti trebuie sa aiba dreptul fara discriminare.
Consieder ca se poate obtine hotarare judecatoreasca daca nu le sunt respectate drepturile.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In mod normal daca sunt casatoriti trebuie sa aiba dreptul fara discriminare.
Consieder ca se poate obtine hotarare judecatoreasca daca nu le sunt respectate drepturile.

problema e ca la noi in tara nu li se recunoaste casatoria.. si nu prea au dreptul al vizite conjugale, dar pot incerca prin hotarare judecatoreasca vorba domnului avocat
:D Practic in lege nu se specifica daca este vorba de vizita intima intre persoane de acelasi sex sau de sex diferit.
E obligatoriu ca relatia lor sa fie mai veche de 6 luni si sa fie o "relatie de parteneriat similară relatiilor stabilite între soti". Lucru care poate fi dovedit, nu?
Se poate obtine hotarare judecatoreasca pt disciminare.Nu le trebuie un text de lege expres, intr_o lege anume....Este vorba de drepturi si libertati fundamentale.
GabrielaA a scris:

:D Practic in lege nu se specifica daca este vorba de vizita intima intre persoane de acelasi sex sau de sex diferit.
E obligatoriu ca relatia lor sa fie mai veche de 6 luni si sa fie o "relatie de parteneriat similară relatiilor stabilite între soti". Lucru care poate fi dovedit, nu?

daca trebuie sa fie similara relatiilor stabilite intre soti ma gandesc ca in acceptiunea legii romane care recunoaste doar casatoria dintre un barbat si o femeie atunci ma gandesc ca nu este recunoscuta relatia celor doi asta chiar daca art 200 c.p. nu mai exista