Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie handicap

buna ziua,
in ce baza pot incheia suspendarea sau incetarea unei indemnizatii de handicap daca cel care se ocupa de persoana a depus o cerere de incheierea a acordari acestei indemniziii ?
va multumesc
exista o baza legala pentru ca cel care are indemnizatie de handicap nu are contract de munca ?
In primul rand, in baza legii 448/2006, aceasta indemnizatie se acorda la cererea bolnavului (a persoanei cu handicap grad I grav, cu insotitor, conform certificatului comisiei de expertiza) care nu-si poate angaja asistent personal. deci, cel care face cerere pentru plata acestei indemnizatii este bolnavul, nu altcineva (cu exceptia minorilor - cererea o face reprezentantul legal sau a celor lipsiti de discernamant - cererea o face tutorele);
Incetarea platii acestei indemnizatii se face daca persoana cu handicap isi schimba domiciliul/resedinta din localitate, se doreste angajarea unui asistent personal sau in urmatoarele cazuri:
Legea 448/2006 - art. 43
(4) Nu pot beneficia de indemnizatia lunara:
a) parintii sau reprezentantii legali ai copilului cu handicap grav care se afla în
internate ori în centre de plasament aferente unitatilor sau institutiilor de învatamânt
special;
b) adultii cu handicap grav sau reprezentantii lor legali pe perioada în care adultii
cu handicap grav se afla în centre rezidentiale publice, cu exceptia centrului de tip
respiro, ori în alte tipuri de institutii publice cu caracter social în care se asigura
întretinere completa din partea autoritatii administratiei publice;
c) persoanele cu handicap grav care sunt retinute, arestate sau condamnate
definitiv la o pedeapsa privativa de libertate, pe perioada retinerii, arestarii ori a
detentiei.

Cererea de incetare o face persoana cu handicap, reprezentantul legal (in cazul minorilor sau celor fara discernamant) sau, in cazul art, 43 (4) lit. c, in baza documentelului din care sa rezulte ca persoana cu handicap este arestata/condamnata.