Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie mijloc . transport de la persoana fizica?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie mijloc . transport de la persoana fizica?

buna ziua, un cabinet al unui medic de familie poate achizitiona un autoturism de la o pers. fizica?
in ce baza? contract de vanzare cumparare?
in registrul de incasari si plati ce se trece , doar amortizarea lunara?
51. Orice sumă plătită, respectiv încasată, în numerar sau prin bancă se va înregistra în mod obligatoriu, cronologic, în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi (cod 14-1-1/b).

Cheltuielile deductibile plafonat se stabilesc astfel încât la sfârşitul anului fiscal să se încadreze în prevederile legale.

52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor şi drepturilor, evidenţiate în Fişa pentru operaţiuni diverse, şi totalul sumelor plătite, evidenţiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, şi se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile şi totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.

Intradevar , asa scrie in aceste articole @mayer si multumesc pentru interventie ., dar eu personal , in practica , fac abstractie de ele .
Cred ca ar trebui up-datat acest omef 1040 care e depasit in unele situatii , cum este si cea de care discutam noi acum.
Pe o parte se scade suma , desi , uitati sunt situatii cand pfa nu are disponibil pentru o astfel de achizitie dar nimeni nu interzice achizitia din bani personali , pe alta parte se aduna dar dupa aceaa se scade doar cheltuiala deductibila .
E cam pe dos ; acest registru de la partida simpla se doreste a impaca si capra si varza , adica sa fie si registru pentru bani , si registru pentru determinarea bazei impozabile in conditiile in care aceste doua aspecte sunt diferite .
Sunt de acord in totalitate cu cele spuse de dvs si daca as putea as lasa repetenti pe toti cei care emit asemenea acte alambicate, fara nicio logica si culmea pentru operatii aritmetice extrem de simple.
Sigur ca practica dvs este acceptata (si eu sar peste anumite prevederi fara a afecta rezultatul desigur) insa voiam doar ca initiatorul subiectului sa fie in cunostinta de cauza si mai ales daca daca se hotaraste pentru una din variante sa mearga numai pe ea, ca altfel se incurca putin lucrurile ( cazul meu cel putin) dar asta depinde si cat de "stufoasa" este activitatea fiecaruia si intradevar a merge doar pe litera acestui 1040 presupune si etape sufocante pentru lucruri de importanta minima.
Foarte buna observatia, un up_date ar fi minunat, cine insa ? sau mai bine zis are cine ? imi pun aceasta intrebare parafrazand din celebrul matematician rus Cebasev, care inainte de a cauta solutiile unei probleme, verifica mai intai daca problema are solutii sau nu.
mayer, utilizator
mayer a scris:

insa voiam doar ca initiatorul subiectului sa fie in cunostinta de cauza si mai ales daca daca se hotaraste pentru una din variante sa mearga numai pe ea

da, aveti dreptate ; mea culpa pentru ca am omis litera legii si inca o data multumiri pentru interventie .
O zi excelenta sa aveti !