Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren persoane fizice
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren persoane fizice

Cu ce data se impune ( pt plata impozitului) un teren obtinut( ca persoana fizica) prin hotarare judecatoreasca? Cu data hotararii sau cu data la care a devenit definitiva si irevocabila? As dori sa mi se spuna actul legislativ ce prevede acest lucru.
Multumesc pt raspuns!!!
Depinde in ce mod a devenit irevocabila.De exemplu,daca a devinit irevocabbila o hotarare data in prima instanta care nu a fost atacata cu apel,atunci de la data pronuntarii hotararii.Actul normativ e cod. de procedura civila.
Depinde si daca a fost o actiune in constituire de dr. sau in canstatare.