Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... puncte amenda, puncte penalizare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

puncte amenda, puncte penalizare

buna seara,
Am si eu o nedumerire, in OUG 195 si regulamentul de alpicare a acesteia, la capitolul Contraventii sunt enumerate o serie de fapte pentru care se aplica si puncte penalizare ca sanctiune complementara, ideea este ca in textul legii nu este prevazuta clasa de puncte amenda
Exemplu: pentru depasirea vitezei cu mai mult de 21 de km/h se aplica un nr de 3 puncte penalizare, intrebare: ce valoare are amenda? nr puncte amenda este similar cu cel de penalizare? in lege nu se precizeaza.
iulianneatu, utilizator
Fiecare punct de amenda are valoarea de 10% din venitul minim (aprox 65 lei/punctul). Numarul de puncte amenda este similar cu cel de penalizare.
Punctele amenda nu sunt acelasi lucru cu punctele de penalizare, la 15 puncte penalizare se suspenda dreptul de a conduce (ti se ia carnetul). Aceste puncte de penalizare se prescriu, calculezi 3 luni de cand le-ai primit si dupa acest termen...........nu le mai ai, s-au prescris. Iar punctele amenda inseamna cat ai de platit, un punct amenda este egal cu 10% din valoarea salariului minim pe economie. Sper ca m-am facut inteles.
Punctul de pemalizare si punctul amenda sunt notiuni total diferite.
Puncte de penalizare se acorda pentru savarsirea unor contraventii. La cumularea intr-un anumit interval de timp a 15 puncte de penalizare se suspenda permisul de conducere.
Punctul amenda defineste cuantumul amenzii ce se aplica pentru savarsirea unei contraventii. Conform art. 98. alin. (2) din codul rutier "Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărare a Guvernului". Valoarea punctului amenda se actualizeaza anual. Se aplica aceasta metoda de cuantificare a amenzilor pentru a corela cuantumul amenzilor cu evolutia salariilor.
Multumesc frumos pt raspuns, se pare ca nu am fost eu foarte explicit cu privire la nedumerirea pe care o am. Ideea este ca intextul legii nu am gasit aricolul in care se prevede nr. punctelor acordate in situatia depasirii limitei de viteza cu mai mult de 20 Km/h,este prevazut nr punctelor penalizare dar nu si cel al punctelor amenda.
Problema dvs este reglementata de art. 100 alin.(2) din Codul rutier (OUG 195/2002)