Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comert intracomunitar,certificate calitate ptodus
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comert intracomunitar,certificate calitate ptodus

am un furnizor in spatiul Ue pentru un produs alimentar ambalat(cafea).
Firma respectiva imi trimite marfa de pe piata europeana, necumparata direct de la producator, insotita de aviz de insotire,CMR,factura...toate cele.Desi m-am inregistrat corect cu marfa, am platit tot ce era necesar, Directia Sanitar Veterinara vrea sa-mi confiste marfa pe motiv ca ar fi falsa.
Repet: marfa e originala, cumparata de pe piata europeana.... am primit un certificat de conformitate de la vanzator, dar, marfa nefiind de la producator direct, nu am posibilitatea sa primesc certificat de la producator.
Este corect sa-mi confiste DSV marfa si sa o interzica spre vanzare?
Fata de ce inteleg din expunerea d-vs, pare un abuz. DSV-ul poate sa confiste/interzica la vanzare numai in baza unor temeiuri legale. Intrebati ce articol din ce lege le permite sa actioneze in cazul d-vs.
~ Conținut șters la cerere ~
Din pacate, pe procesul verbal de constatare intocmit de DSVSA , Serviciul Inspectie si Control , mi se cere, "in conformitate cu legislatia specifica in vigoare" , certificat de calitate emis de firma producatoare.
Cel care m-a reclamat , invoca art.21,lit.a , din Legea nr.296/2004 , publicata in Monitorul Oficial, Partea I br.224 din 24 martie 2008.
Multumesc
Articolul invocat in Codul consumului cere doar sa existe documente care sa ateste originea; sa se stie unde este fabricat produsul si de catre cine.
Era suficient Certificatul de conformitate al furnizorului d-vs cu mentiunile despre care vorbeam.

In situatia data ar fi bine sa contestati.

"Art. 21. - Operatorii economici sunt obligaţi să comercializeze alimente care:
a) sunt însoţite de documente care le atestă originea, provenienţa şi securitatea, după caz;
b) sunt manipulate şi comercializate în condiţii corespunzătoare de igienă, care nu pun în pericol viaţa şi sănătatea consumatorilor şi care respectă normele sanitare în vigoare;
c) nu afectează viaţa şi sănătatea consumatorilor."