avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... comisie de cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

comisie de cercetare disciplinara

Am fost numita într-o comisie de cercetare disciplinara (instituție de interes public, condusa politic), în condițiile în care nu deţin nici o funcție de conducere și bineînțeles nu m-a întrebat nimeni.
Aceasta comisie activează în baza unui regulament de organizare intern ffff ambiguu.
Întrebarea mea este cum pot solicita renunțarea la această calitate de membru, in baza cărui act normativ pot întocmi o cerere de renunțare sau o solicitare de înlocuire
Cel mai recent răspuns: alecu diana , utilizator 09:24, 17 Iunie 2010
Dacă nu deţineţi nici o funcţie de conducere, probabil că aţi fost numită în acea comisie ca reprezentantă a sindicatului sau a oamenilor muncii.
Nu există o formulă expresă sau act normativ prin care să renunţaţi la acea calitate, dar o cerere de inlocuire către conducere pe motiv de sănătate, de convingeri religioase, de necunoaşterea speţei, sau orice nu vi s-ar putea imputa ulterior dv.
alecu diana a scris:
Am fost numita într-o comisie de cercetare disciplinara (instituție de interes public, condusa politic), în condițiile în care nu deţin nici o funcție de conducere și bineînțeles nu m-a întrebat nimeni.
Aceasta comisie activează în baza unui regulament de organizare intern ffff ambiguu.

Toate institutiile publice au conducatori numiti pe criterii politice. Comisiile de disciplina din cadrul institutiilor publice functioneaza in baza HG nr. 1.344/2007. Potrivit art. 15, alin. (1), lit. g) din HG nr. 1.344/2007 puteti sa renuntati la calitatea de membru in comisia de disciplina, motivat.

ART. 15
(1) Mandatul de membru al comisiei de disciplină încetează:
g) la data solicitată de funcţionarul public, prin cerere scrisă motivată, cu privire la renunţarea la calitatea de membru în comisia de disciplină.
Mulţumesc pentru răspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constituire comisie de disciplina eduardvl eduardvl Buna ziua, Intr-o institutie publica centrala, in care [b]toti angajatii sunt contractuali[/b] - nu functionari publici, care este baza legala pentru ... (vezi toată discuția)
Comisia de disciplina ramonamarcu ramonamarcu sunt functionar public in cadrul unei primarii, iar de curand am fost numita de primar ca membru in comisia de disciplina. La prima convocare am si fost ales ... (vezi toată discuția)
Demisie din comisia de disciplina Olaru  Marcel Olaru Marcel cui trebueie adresată demisia din comisia de disciplină a unei primării (vezi toată discuția)