Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neinceperea urmaririi penale - crima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neinceperea urmaririi penale - crima

Buna ziua! Sotul meu a fost impuscat mortal ,in cap, de un politist aflat intr-o misiune ,sub acoperire, de capturare a unui urmarit international (zic ei)! Numai ca, s-a intamplat ca sotul meu sa fie la momentul si locul nepotrivit, fiind confundat cu acel urmarit! Nu concep cum o echipa de politisti pregatiti ,zic eu, sa confunde un om cu altul? Sotul meu, nu avea cazier, nu avea nici o problema cu politia! Era un om simplu, care isi castiga painea cinstit!Muncea de dimineata pana seara, zi de zi, pentru a avea cu ce trai de azi pe maine! S-au facut multe dezinformari, politia a incercat sa-i creeze o imagine urata sotului meu, pentru a scapa ei de culpa. Dupa ce s-a taraganat solutionarea dosarului (8 luni), procurorul care se ocupa de caz (Galati) a trimis dosarul celor din Bucuresti pentru a prelua ei cazul,motivand ca este prea complex . In scurt timp, Bucurestiul a anuntat neinceperea urmaririi penale asupra celui care mi-a ucis sotul! Nu mai spun ca nu am vazut nici acum expertiza balistica, necropsia,etc. Mi s-a spus ca rezultatul necropsiei intarzie sa apara de la IML Bucuresti "Mina MInovici" . Am trimis o plangere acolo, si mi s-a raspuns ca numele sotului meu nu figureaza in baza lor de date! Deci.....ce sa inteleg? La cate s-au intamplat de la moartea sotului meu, ma asteptam sa dea rezultatul asta! Cine a urmarit cazul, a vazut toate nedreptatile care s-au facut! Stie despre ce vorbesc! Acum , as vrea sa stiu ce cai de atac ar mai fi? Ca nu voi renunta ! Daca cel care mi-a omorat sotul, ca a facut el o greseala ( indiferent daca era criminalul in masina, si nu sotul meu, nici pe ala nu avea dreptul sa-l omoare, deasta exista judecatori, nu?); crede ca va scapa de judecata, se insala! Nu am liniste pana nu il vad pe ala ca plateste pentru crima cu premeditare (ca asta a fost)! Sotul meu nu a facut altceva decat sa incerce sa fuga din fata unor infractori care trageau in ei , nu in cauciucuri (cum ar fi fost normal, sa imobilizeze masina)! Si zic infractori, deoarece politistii erau imbracati ca niste infractori cu lanturi groase la gat, etc; fara vreun insemn al politiei, si fara sa strige "politia"!. Au venit cu ordin sa omoare, asta s-a vazut clar! Insa in Romania nu se face dreptate, vad ca legea e facuta doar pentru cei simpli, fara "putere", fara "relatii"! Care sunt pasii pentru a ajunge la Haga, sa dau Statul Roman in judecata? Va multumesc !
buna ziua .
puteti face deocamdata, plangere impotriva rezolutiei procurorului .
dupa ce epuizati toate caile de atac din romania, va puteti adresa cu o plangere la CEDO .
angajati-va un avocat din galati pt. toate aceste demersuri !!
Buna ziua !
Tragic dar .. adevarat ! Acestia sunt politistii , procurorii si judecatorii care sunt in Romania - se acopar unii pe altii !
Nu vedeti ca infractorii sunt ajutati sa scape de catre ei ? (vezi NUTU CAMATARU ...si multi altii !)
Intr-un final o sa fiti dumneavoastra pusa sa platiti cheltuieli de cercetare penala pentru ca ati indraznit sa scoateti adevarul la suprafata ! Asta este modalitatea judecatorilor si procurorilor de a incerca stoparea actiunii oamenilor sa-si gaseasca dreptatea !
Bafta multa !
tutu12, utilizator
In privinta rezolutiei de neicepere a urmaririi penale, in termen de 20 de zile de la comunicare, conform art.278 , orice persoana care justifica un interes poate adresa o plangere catre procurorul ierarhic superior sau catre Prim -procurorul Parchetului.Solutia acestuia poate fi atacata , la judecatoria in a carei raza teritoriala a fost savarsita fapta , tot respectand acest termen de 20 de zile , ce curge de la comunicare.

Succes.
roxanel a scris:

buna ziua .
puteti face deocamdata, plangere impotriva rezolutiei procurorului .
dupa ce epuizati toate caile de atac din romania, va puteti adresa cu o plangere la CEDO .
angajati-va un avocat din galati pt. toate aceste demersuri !!

Eu cred ca ar fi bine sa nu isi angajeze avocat din Galati.Ar fi de preferat din alt oras intrucat un avocat din alt oras nu depinde nici de politisti, nici de procurori si nici de judecatori in vreun fel.

Din punctul meu de vedere este greu de crezut ca ar fi vorba de o crima premeditata.In astfel de anchete procurorii isi cam fac treaba, dar...orice este posibil.Diferenta dintre Romania si SUA este ca, in Romania orice e posibil, iar in SUA, totul e posibil...
Ar trebui vazute piesele dosarului de mai multi avocati, daca va permiteti, pentru ca sa vedeti daca lucrurile pot fi puse cap la cap...
Cu siguranta ca puteti intalni avocati care sa va ceara pe studierea dosarului cat va cer altii pentru reprezentare.
Cert este un lucru.Nu va puteti angaja avocat cu relatii din Galati...dupa parerea mea...evident...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

roxanel a scris:

buna ziua .
puteti face deocamdata, plangere impotriva rezolutiei procurorului .
dupa ce epuizati toate caile de atac din romania, va puteti adresa cu o plangere la CEDO .
angajati-va un avocat din galati pt. toate aceste demersuri !!

Eu cred ca ar fi bine sa nu isi angajeze avocat din Galati.Ar fi de preferat din alt oras intrucat un avocat din alt oras nu depinde nici de politisti, nici de procurori si nici de judecatori in vreun fel.

Din punctul meu de vedere este greu de crezut ca ar fi vorba de o crima premeditata.In astfel de anchete procurorii isi cam fac treaba, dar...orice este posibil.Diferenta dintre Romania si SUA este ca, in Romania orice e posibil, iar in SUA, totul e posibil...
Ar trebui vazute piesele dosarului de mai multi avocati, daca va permiteti, pentru ca sa vedeti daca lucrurile pot fi puse cap la cap...
Cu siguranta ca puteti intalni avocati care sa va ceara pe studierea dosarului cat va cer altii pentru reprezentare.
Cert este un lucru.Nu va puteti angaja avocat cu relatii din Galati...dupa parerea mea...evident...

avocat Claudiu Lascoschi

Cu tot respectul fata de o persoana al carei sot a fost ucis dintr-o eroare regretabila,nu cred ca dl.avocat "in lumina" ultimelor sale postari"comice",are vreun rost sa discute despre sume de bani.

Ati mai postat o data despre cele intamplate.
Si acum ca si atunci,va exprim sincere condoleante .
Daca sunteti in termenul de 20 de zile de la primirea rezolutiei procurorului ,astfel cum ati fost sfatuita atacati solutia acestuia la procurorul ierarhic superior.
Este bine sa angajati un avocat care sa nu faca parte din mediul local,dar unul de calitate pentru a rezolva problema.
De asemeni,va sfatuiesc ca dvs,pentru a exista presiuni sa sesizati in scris in legatura cu adevarul si in legatura cu incercarea de escamotare a acestuia presa locala si centrala(audio--vizuala si scrisa).
Este bine sa mergeti cu un memoriu documentat juridic,in audienta la Procurorul General sau la unul dintre adjunctii acestuia,dar este bine ca la aceasta audienta sa fiti impreuna cu avocatul dvs.
Daca nu este introdusa este bine sa introduceti si o plangere penala pentru abuz in serviciu in forma calificata impotriva politistului care a executat foc.
Succes !