avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... asociatia familiala - sotul poate lucra daca are ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

asociatia familiala - sotul poate lucra daca are statutul de salariat la o S.C?

daca deschid o asociatie familiala sotul poate sa lucreze cu mine daca este angajat la o firma ?(SRL) cam cat costa totul ca sa deschid ?(am sediul) multumesc
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 08:17, 17 Iunie 2010
Membrii unei intreprinderi familiale pot fi simultan PFA sau titulari ai unor intreprinderi individuale. De asemenea, acestia pot cumula si calitatea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel in care si-au organizat intreprinderea familiala.
Intreprinderea familiala nu poate angaja terte persoane cu contract de munca.
In primul rand, trebuie sa stiti ca de la aparitia OUG 44/ 2008 nu mai exista AF.
Acum exista trei forme de desfasurare a activitatii:
- persoana fizica autorizata (PFA);
- intreprinderea individuala; (II)
- intreprinderea familiala.
Daca PFA sunteti dv. si doriti sa-l angajati pe sot in acest PFA, nu puteti.
Asemanator conditiilor de PFA este Intreprinderea Individuala, cu deosebirea ca aici se pot face angajari pentru terte persoane.
Ultima modificare: Joi, 17 Iunie 2010
Marcel Mihalache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala ametist ametist Ce deosebiri majore exista in forma de redactare si [u]continut[/u] al actului constitutiv pentru infiintarea unei intreprinderi individuale, fata de cel al ... (vezi toată discuția)
Vreau sa deschid un magazin YONIKA YONIKA Salutare, tuturor! am nevoie de niste sfaturi..vreau sa-mi deschid un magazin in curte,sa zicem magazin mixt.Ce trebuie sa fac?cat m-ar costa?cum optez,pot sa ... (vezi toată discuția)
Infiintare intreprindere individuala margarita_olteanu margarita_olteanu Daca o persoana face parte dintr-o intreprindere familiala poate deschide pe numele sau si o intreprindere individuala? Daca nu se poate care sunt conditiile ... (vezi toată discuția)