Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare intreprindere individuala

Daca o persoana face parte dintr-o intreprindere familiala poate deschide pe numele sau si o intreprindere individuala?
Daca nu se poate care sunt conditiile in care se poate face acest lucru.

Va multumesc.
Din oug 44 din 2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale
Art 28
(1) Întreprinderea familiala este constituita din 2 sau mai multi membri ai unei familii.
(2) Membrii unei intreprinderi familiale pot fi simultan PFA sau titulari ai unor intreprinderi individuale. De asemenea, acestia pot cumula si calitatea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel in care si-au organizat intreprinderea familiala.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul primit. Nu ma asteptam sa-l primesc atit de repede.Inca o data multumesc.