avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Producerea unui produs alimentar.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Producerea unui produs alimentar.

Buna ziua,
As dori sa stiu ce avize, aprobari, autorizatii,etc. imi trebuiesc pentru producerea unui produs alimentar care sa aiba in compozitia sa inclusiv alcool (vodka, whiskey, rom, etc.).
As mai dori sa stiu daca spatiul de productie poate fi la domiciluil personal sau este neaparata nevoie ca acesta sa fie un spatiu special amenajat pentru acest tip de activitate.
De asemenea as dori sa stiu ce mi-ati recomanda pentru acest tip de activitate, intocmirea unui PFA sau a unui SRL?
In cazul etichetarii produsului, ce date referitoare la acest produs ar trebui sa contina aceasta (ingrediente, termen de valabilitate, procent de alcool) ?
Cel mai recent răspuns: unicorn19 , utilizator 05:59, 19 Iunie 2010
Avizele sunt aceleasi ca pentru oricare activitate: sanepid, sanitar, sanitar veterinar-daca e cazul, institut agro, pompieri, protectia muncii...Conditiile pe care vi le vor impune vor fi acelea ale specificului dumneavoastra (functie de cod CAEN)
Nu ati spus daca imbuteliati...daca sunteti producator sau doar faceti coktail...:D
Nu, nu imbuteliez, doar adaug continutu in niste forme (cu capac) aproape de coktail+fructe.
Pot face activitatea asta de acasa?
Apropo de cod CAEN...unde ma incadrez?
Sau, ma pot folosi de laboratorul unei cofetarii?
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2010
unicorn19, utilizator
In baza unui contract de colaborare puteti folosi laboratorul unei cofetarii.
dvs in calitate de PFA si dumnealor SRL sau Intr.Individuala cu SLR, sau...
Va multumesc mult pt informatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene pentru productie-patiserie ContSters116875 ContSters116875 As dori sa deschid o cofetarie, productie proprie, in Ploiesti, cu ajutorul fondurilor europene. Pana cand pot sa accesez aceste fonduri? Mentionez ca nu am ... (vezi toată discuția)
Laborator prajituri la comanda anomarairam anomarairam Buna ziua, intentionez sa imi deschid un mini laborator de productie torturi si prajituri la comanda, as dori sa stiu ce autorizatii trebuie sa am. Laboratorul ... (vezi toată discuția)
Incadrare cod caen laborator sau cafenea? MituMarius07 MituMarius07 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Doresc sa deschid o cafenea unei voi vinde produse de patiserie/cofetarie servirii unei cefele. ... (vezi toată discuția)