Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Producerea unui produs alimentar.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Producerea unui produs alimentar.

Buna ziua,
As dori sa stiu ce avize, aprobari, autorizatii,etc. imi trebuiesc pentru producerea unui produs alimentar care sa aiba in compozitia sa inclusiv alcool (vodka, whiskey, rom, etc.).
As mai dori sa stiu daca spatiul de productie poate fi la domiciluil personal sau este neaparata nevoie ca acesta sa fie un spatiu special amenajat pentru acest tip de activitate.
De asemenea as dori sa stiu ce mi-ati recomanda pentru acest tip de activitate, intocmirea unui PFA sau a unui SRL?
In cazul etichetarii produsului, ce date referitoare la acest produs ar trebui sa contina aceasta (ingrediente, termen de valabilitate, procent de alcool) ?
Avizele sunt aceleasi ca pentru oricare activitate: sanepid, sanitar, sanitar veterinar-daca e cazul, institut agro, pompieri, protectia muncii...Conditiile pe care vi le vor impune vor fi acelea ale specificului dumneavoastra (functie de cod CAEN)
Nu ati spus daca imbuteliati...daca sunteti producator sau doar faceti coktail...:D
Nu, nu imbuteliez, doar adaug continutu in niste forme (cu capac) aproape de coktail+fructe.
Pot face activitatea asta de acasa?
Apropo de cod CAEN...unde ma incadrez?
Sau, ma pot folosi de laboratorul unei cofetarii?
unicorn19, utilizator
In baza unui contract de colaborare puteti folosi laboratorul unei cofetarii.
dvs in calitate de PFA si dumnealor SRL sau Intr.Individuala cu SLR, sau...
Va multumesc mult pt informatii.