Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... etape dosar prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

etape dosar prima casa

Buna ziua!
Noi vrem sa obtinem un credit prin Prima Casa si am ajuns in stadiul urmator: am dus actele de proprietate la banca, inclusiv antecontractul.Ce urmeaza acum si cam cat mai dureaza?Va multumesc.
Cel mai bine va poate da raspunsul banca la care veti contracta imprumutul. In general, aceste acte sunt verificate intai de banca, apoi se trimit la Fodful de garantare pt. obtinerea promisiunii de garantare, apoi incheiati contractul si se va inscrie ipoteca in cartea funciara a imobilului. Procedura poate dura, de la un capat la altul, de la 2 sapt. pana la chiar 2 luni. Depinde de mai multi factori.