Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit cu ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit cu ipoteca

Buna seara,
Se poate face un imprumut bancar cu ipoteca pe un apartament care este garantie la un contract de imprumut intre doua persoane ?
daca nu e inscrisa nicio ipoteca pe ap, se poate. altfel, nu. banca va dori sa inscrie ipoteca de rang 1
solicitati extras carte funciara pentru informare, daca nu exista inregistrata nici o ipoteca se poate contracta credit, banca nu accepta o ipoteca de rang subsecvent decat daca ipoteca de rang I este in favoarea sa.
depinde de valoare. Daca el valoreaza 100.000 euro sa zicem si imprumutul intre persoane fizice este de 5000 euro banca va accepta sa puna ipoteca de rang 2 dar tot pe o suma mai mica.
Daca imprumutul la banca este destinat achitarii ipotecii initiale este si mai bine...