Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Imi pot apara drepturile mele legale impotriva ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Imi pot apara drepturile mele legale impotriva angajatorului?Si cum?

Buna,ajutati-ma si pe mine.Am lucrat la o firma privata ca gestionara de depozit cu un salariu de 720ron pe contractul de munca,iar in realitate primeam 1200ron.Am fost nevoita sa-mi dau demisia(pe baza unei notificari din partea administratorului firmei prin care" imi oferea un post la sediul firmei in Bucuresti, eu lucrand la dep. din Brasov" sau cu obligatia de a-mi da demisia conform art.55lit b sau art.79 alin 1),Am ales art 55 si mi-am dat demisia in aceeasi zi si am predat totul pana la sfarsitul programului de lucru.Vreau sa stiu daca pot face vreo sesizare impotriva angajatorului in cazul in care nu-mi va plati (inca astept sa ma plateasca pt. 8 zile din luna iunie si concediul de odihna pe 8 luni de zile), si in cazul in care voi descoperi ca nu mi-a platit toate contributiile sociale pe lunile aferente (8 luni),adica de cand am fost inregistrata la ITM . Trebuie sa ma adresez in jud. in care am resedinta sau cel in care am fost inregistrata(ilfov)?
Litigiile de munca se solutioneaza de tribunalul in circumscriptia caruia are domiciliul reclamantul.
in cazul in care nu va sint achitate drepturile salariale va puteti adresa ITM-ului si instantei de judecata-Tribunalul in raza caruia isi are sediul angajatorul- cu o plingere avind ca obiect drepturi salariale. actiunea formulata in instanta este scutita de taxa de timbru.
catalin ciobanu a scris:

in cazul in care nu va sint achitate drepturile salariale va puteti adresa ITM-ului si instantei de judecata-Tribunalul in raza caruia isi are sediul angajatorul- cu o plingere avind ca obiect drepturi salariale. actiunea formulata in instanta este scutita de taxa de timbru.

Din Codul muncii:
Art. 284. - (1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.
Modalitatea corecta si eficienta prin care poate actiona salariatul este declansarea unui litigiu de munca care sa vizeze neexecutarea contractului de munca de catre angajator, prin neindeplinirea obligatiei de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

De asemenea, este deschisa calea sesizarii ANAF-ului in legatura cu neplata contributiilor sociale, ceea ce poate declansa un control de specialitate.

Neplata contributiilor datorate bugetului de stat nu intra in atributiile ITM-ului.