Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare judecatoreasca stabilire drept de proprietare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare judecatoreasca stabilire drept de proprietare privata asupra terenurilor

D-na. X, depune cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor, pentru 1/2 drepturi de padure, in cadrul unei obti razesesti. ( 1 drept = 0,58 Ha). Intrucat cererea i se invalideaza, atat de catre comisia locala de fond funciar, cat si de comisia judeteana de fond funciar, d-na. X se adreseaza judecatoriei. Judecatoria, in urma analizarii dosarului, stabileste " Admite cererea depusa de petenta , d-na. X si in consecinta, desfiinteaza hotararea comisiei judetene nr. XXXX. Stabileste pentru d-na. X, dreptul de proprietate pentru 1/2 drepturi de padure ( 0, 50 Ha)"
Nota mea : cum am scris si mai sus, 1 drept= 0,58 Ha, deci 1/2 ar fi 0,29 Ha, nu 0,50 Ha.
hotararea judecatoreasca este data in anul 2005.
Intre timp, nu s-a mai facut absolut nimic cu acel dosar de fond funciar, d-na. X nu a mai reclamat terenul castigat prin instanta, ba mai mult, in anul 2008, a decedat.
In anul 2010, vine una fiicele acesteia, pentru a revendica terenul mamei decedate, pe care l-a castigat prin hotararea judecatoreasca.
Intrebarea mea este, avand in vedere faptul ca, hotararea judecatoreasca a fost data in anul 2005, se poate considera ca a intervenit prescriptia extinctiva, conf. art. 405 din Codul de procedura civila, sau termenul de 10 ani, este termenul de prescriptie, fiind vorba de un teren?
"Art. 405
ART. 405
Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.
Prin împlinirea termenului de prescripţie orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie."
Pe urma, umatoarea intrebare este :
Daca hot. judecatoreasca este numai " definitiva si irevocabila", fara a fi investita cu forumula executorie, conform art. 374 din cod procedura civila, primaria este obligata s-o puna in executare ( in ipoteza ca raspunsul corect este " termen de prescriptie 10 ani") sau nu?
"ART. 374
Hotărârea judecătorească sau alt titlu se execută numai dacă este învestit cu formula executorie prevăzută de art. 269 alin. 1, afară de încheierile executorii, de hotărârile executorii provizoriu şi de alte hotărâri sau înscrisuri prevăzute de lege, care se execută fără formula executorie.
Învestirea hotărârilor cu formula executorie se face de prima instanţă.
Încuviinţarea executării silite în România a hotărârilor date în ţări străine se face potrivit legii speciale."
Pe urma, urmatoarea intrebare, este :
Daca autorul dreptului de proprietate ( d-na. X) a decedat, poate fiica acesteia sa duca mai departe demersurile mamei sale, dat fiind faptul ca, sunt mai multi copii, is daca da, in ce calitate? ( m-ar ajuta foarte mult articolul de lege)
Multumesc. :)
mihaicalinescu2005, utilizator
Este aplicabil termenul de prescriptie de 10 ani.
Multumesc, asa am crezut si io, dar, am vrut sa fiu sigur.
Mai departe, ma poate lamuri cineva? :)
mihaicalinescu2005 a scris:

Pe urma, umatoarea intrebare este :
Daca hot. judecatoreasca este numai " definitiva si irevocabila", fara a fi investita cu forumula executorie, conform art. 374 din cod procedura civila, primaria este obligata s-o puna in executare ( in ipoteza ca raspunsul corect este " termen de prescriptie 10 ani") sau nu?
"ART. 374
Hotărârea judecătorească sau alt titlu se execută numai dacă este învestit cu formula executorie prevăzută de art. 269 alin. 1, afară de încheierile executorii, de hotărârile executorii provizoriu şi de alte hotărâri sau înscrisuri prevăzute de lege, care se execută fără formula executorie.
Învestirea hotărârilor cu formula executorie se face de prima instanţă.
Încuviinţarea executării silite în România a hotărârilor date în ţări străine se face potrivit legii speciale."

In codul de procedura civila, am gasit la art. 374^1, prevederea ca "Obligaţia stabilită prin hotărârea unei instanţe sau printr-un alt titlu se aduce la îndeplinire de bunăvoie."
In acest caz, dat fiind ca hotararea judecatoreasca este definitiva si irevocabila, iar primaria nu are de gand " sa puna bete in roate", se poate merge direct pe ducerea la indeplinire a hotararii judecatoresti, fara a mai fi necesara investirea acesteia cu formula executorie...
Ar mai ramane cea de-a treia intrebare.... :)