Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cheltuieli deductibile?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cheltuieli deductibile?

Va rog, daca se poate sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
In ce articol al codului fiscal pot sa incadrez cheltuielile cu masa calda a salariatilor ,pusa la dispozitia acestora de patron prin firme de catering,astfel incat acestea sa fie deductibile la calculul impozitului pe profit ?In cazul in care as plati cu tichet,in valoare de 7,41 lei ar fi deductibil doar pentru aceasta valoare .Dar plata se face in bani.
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
dar acestea nu sunt una si acceasi cu alocatia de hrana,....:( iar in CF nu am vazut nicaieri ca alocatia de hrana e deductibila ci doar nu se considera venit la impozitare...
Da...e corect ceea ce ati scris despre tichete .Problema mea e alta.Nu stiu daca masa calda acordata salariatilor prin firme de catering reprezinta cheltuiala deductibila la calculul profitului impozabil si daca ar fi ,unde anume anume as putea sa gasesc baza legala.
Multumesc pentru rabdare.
pai numai codul fiscal si normele de aplicare te poate ajuta.
dar nu reprez chelt deductibila masa calda_ prin firme de catering.
nu faci contract???
ba da fac contract,dar e o cheltuiala pe care o fac pentru salariati,nu pentru societate.
Conform codului fiscal numai masa acordata prin cantinele proprii sunt deductibile .Concluzionez ca aceasta cheltuiala reprezinta venit in natura .Sau ar fi o posibilitate si anume sa platesc firma de catering cu contravaloarea tichetului/persoana.As fi vrut sa gasesc o alta portita corecta ,dar nu vad .#-o

ART. 55
Definirea veniturilor din salarii
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă

1.nu pot fi cheltuieli de protocol pentru ca nu putem acorda salariatilor asa ceva
2.nu pot fi incadrate in categoria cheltuieli sociale ale unitatii cu deductibilitate limitata, 2% ,din fondul brut de salarii

(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
a) cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2% aplicată asupra diferenţei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile şi totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol şi cheltuielile cu impozitul pe profit;
b) suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare. Intră sub incidenţa acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile şi protezele, precum şi cheltuielile pentru funcţionarea corespunzătoare a unor activităţi sau unităţi aflate în administrarea contribuabililor; grădiniţe, creşe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale şi al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamilişti, precum şi pentru şcolile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite, pot fi deduse şi cheltuielile reprezentând: tichete de creşă acordate de angajator în conformitate cu legislaţia în vigoare, cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori şi salariaţilor, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestaţiilor pentru tratament şi odihnă, inclusiv transportul, pentru salariaţii proprii şi pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariaţii care au suferit pierderi în gospodărie şi contribuţia la fondurile de intervenţie ale asociaţiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din şcoli şi centre de plasament;