Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere formular 205-\"declaratie informativa privind ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere formular 205-"declaratie informativa privind imp. retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa

Pe acest formular scrie printre altele "venituri din pensii".
Adik...?
Parintii mei sunt pensionari si au o pensie pana in 1.000 lei. Pe taloanele de pensii nu apare nici un impozit oprit.
Ei trebuie sa depuna asa ceva...???
Buna ziua,

Declaratia 205 se completeaza si se depune de catre platitorii de venit care au obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului pe veniturile cu retinere la sursa, cu excepţia veniturilor de natură salarială şi asimilate acestora.

Pensia pana in 1.000,00 ron nu este impozabila, motiv pentru care nu apare nici un impozit pe talonul de pensie. In cazul in care pensia ar fi fost mai mare de 1.000,00 ron si s-ar fi retinut impozit, atunci obligatia de a depune declaratia 205 ar fi revenit platitorului de venit si nu parintilor dvs.

Concluzie: indiferent de valoarea pensiei, parintii dvs. nu trebuie sa depuna declaratia 205.
Conta Orasanu, Consultant fiscal