Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajarea unui somer si concedierea lui dupa 2 luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajarea unui somer si concedierea lui dupa 2 luni

Acum 2 luni am fost angajata prin somerie (am beneficiat de ajutor de somerie 8 luni iar in ultima luna m-am angajat) dar din cauza unor neintelegeri cu patronul doresc sami dau demisia. Exista vreo lege care obliga angajatorul sa ma tina min 6 luni angajata ptr ca el a beneficiat de unele avantaje din partea statului ca a angajat un somer?
Depinde cine a facut angajamentul cu AJOFM, daca l-ati facut dvs, cu scopul de a primi o suma de bani si sa nu plecati de la acest job timp de 2 ani din initiativa dvs. atunci trebuie sa dati acei bani inapoi, daca a facut angajatorul atunci el nu trebuie sa va disponibilizeze, in cazul acesta daca va dati demisia nu este nici o problema pentru ambele parti.