avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea varstei standard de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea varstei standard de pensionare pentru handicap mediu

Buna ziua,

Situata este urmatoarea:
-data nasterii: mai 1956, barbat
-varsta 54 de ani
-stagiu de cotizare 34 de ani (inclus facultate)
-handicap mediu prexistent calitatii de asigurat

1.In aceste conditii se poate beneficia in acest moment de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani sau doar in mai 2011 cand se vor implini 55 de ani?

2.Care va fi la anul stagiu minim de cotizare?

Multe multumiri
Cel mai recent răspuns: carlapreda , utilizator 17:01, 22 Iunie 2010
ART. 47/Lg 19/2000
(1) Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat, în funcţie de gradul handicapului, beneficiază de reducerea stagiilor de cotizare şi a vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 3, astfel:
c) cu 10 ani, reducerea vârstei standard de pensionare, dacă au realizat stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap mediu.
Anexa 3/Lg 19/2000 - Barbati:
perioada: aprilie 2010 - iulie 2010 - varsta = 63 ani, 10 luni - stagiu necesar = 32 ani, 8 luni (indeplinit)
Calcul: 63/10 - 10 = 53/10 - varsta necesara
data nasterii: 1956 .05. + 53 ani, 10 luni = 2010.03. = drept pensie
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2010
Bruta, utilizator
Bruta a scris:

ART. 47/Lg 19/2000
(1) Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat, în funcţie de gradul handicapului, beneficiază de reducerea stagiilor de cotizare şi a vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 3, astfel:
c) cu 10 ani, reducerea vârstei standard de pensionare, dacă au realizat stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap mediu.
Anexa 3/Lg 19/2000 - Barbati:
perioada: aprilie 2010 - iulie 2010 - varsta = 63 ani, 10 luni - stagiu necesar = 32 ani, 8 luni (indeplinit)
Calcul: 63/10 - 10 = 53/10 - varsta necesara
data nasterii: 1956 .05. + 53 ani, 10 luni = 2010.03. = drept pensie



Da, Bruta are dreptate!
Îmi cer scuze că v-am indus în eroare.
Intenţia sinceră a fost să vă ajut, dar din păcate oboseala îşi spune cuvântul.

:sorry:
Din cate mai citisem eu se face in raport cu data nasterii...adica pentru cineva nascut in 1956, varsta de pensionare ar fi 65; asa am tot gasit pe diverse calculatoare de calculat varsta de pensionare...
Complictat #-o
Nu, aşa m-am grabit şi eu ignorând textul de lege.

După cum a rezentat foarte corect Bruta, tatăl dumneavoastră îndeplineşte condiţiile pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă cu aplicarea art. 47, încă din martie 2010.

Chiar şi eu bolduisem Anexa 3 la Legea 19, pentru ca apoi să fac trimitere la art. 42 şi Anexa 9.

În fine, aplicarea art. 47 nu se face raportându-se la data naşterii ci la stagiul de cotizare şi vârsta, aplicabile la momentul solicitării drepturilor de pensie.
După cum aţi văzut calculele matematice au arătat că tatăl poate solicita acordarea pensiei pentru limită de vârstă.

Sănătate, vă doresc!
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2010
florisiris, utilizator
Am inteles. Mii de multumiri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare chris_04 chris_04 Mama mea are incadrare handicap accentuat si pensie de invaliditatedin 2009. Mi sa spus ca o pot scoate in ianuarie 2017 la pensie, fiind nascuta in iulie ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata in cazul unui handicap obtinut la varsta de 6 ani dobroghii dobroghii Am 64 ani si la varsta de 6 ani am dobandit un handicap in urma bolii de poliomelita(epidemia din 1956),ramanand cu un handicap mediu(dupa operatii si ... (vezi toată discuția)
Cum se recalculeaza pensia la trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? DanTM DanTM Pensionara pe caz de boala, are 12 ani de munca si 6 ani de pensie de boala, gradul 2 de handicap, nascuta in martie 1964. 1. Anii petrecuti in pensie de ... (vezi toată discuția)