Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Suspendare activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Suspendare activitate

Am suspendat activitatea unui SRL pentru trei ani, daca in perioada asta mai fac cite o plata la vreo factura ramasa neachitata, rata la leasing, etc se considera activitate?
Se emite factura pe firma suspendata. Este considerata activitate.
Ati depus si la Administratia finaciara cererea pt. regimul derogatoriu?
oricum nu mai aveti voi sa aveti cheltuieli sau venituri..

"Pentru a beneficia de regimul de declarare derogatoriu, societatea trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:

a) sa nu desfasoare niciun fel de activitate;
b) sa nu obtina venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;
c) sa nu dispuna de personal angajat si sa nu plateasca venituri cu regim de retinere la sursa a impozitului;
d) sa figureze, in evidenta fiscala, cu toate obligatiile declarative si de plata indeplinite;
e) sa nu aiba in curs de solutionare un decont cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare sau o cerere de restituire a impozitelor, taxelor si contributiilor;
f) sa nu faca obiectul unei actiuni de inspectie fiscala, in curs de derulare;
g) sa nu fie inscrisi in lista contribuabililor declarati inactivi de Fisc;
h) inactivitatea temporara sa fie inscrisa in registrul comertului.
iulia53, utilizator