Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce decl. depune o firma cu activ. suspendata ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce decl. depune o firma cu activ. suspendata ?

Buna ziua,
O firma care are ca perioada fiscala trimestrul si activitatea suspendata in perioada 01.11.2012 - 31.10.2015 si careia i s-a aprobat regimul de declarare derogatoriu incepand cu data de 15.11.2012, ce declaratii trebuie sa depuna la 31.12.2012 si pentru ce perioada, 01.10.2012- 31.11.2012 sau 01.12.20112-14.11.2012 ?
Multumesc!
Daca aveti regimul derogatoriu aprobat din 15.11.2012 si firma este suspendata cu data de 01.11.2012,atunci decl.112,daca ati avut salariati pe luna octombrie si decl.300 tot pe oct. care se depun pina la 25.01.2013, iar decl.101 -Impoz. pe profit pe 2012 se depune pina la 25.03.2013.
Situatiile financiare pe 2012 se depun pina la 30.05.2013.
Multumesc mult pentru raspuns, dar din ce am citit astazi am inteles ca trebuie sa depun numai decl. 101? :

Suspendarea activitatii firmei si obligatia de a depune declaratii la AFP (regimul derogatoriu)
Firmele care şi-au suspendat activitatea prin ONRC, pe perioada de inactivitate temporară, pentru intervale de timp mai mari de 12 luni, dar nu mai mult de 3 ani consecutivi, pot solicitaregim de declarare derogatoriu pentru depunerea declaraţiilor fiscale potrivit prevederilor Ordinului ministrului Finanţelor Publice nr. 415/2009.
Regimul de declarare derogatoriu se solicită de plătitorii de impozite şi taxe la organul fiscal în a cărui rază teritorială se află domiciliul fiscal al acestora, prin depunerea unei cereri.
Pentru a beneficia de acest regim, contribuabilii trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele condiţii:
- să figureze, în evidenţa fiscală, cu toate obligaţiile declarative şi de plată îndeplinite;
- să nu desfăşoare nici un fel de activitate;
- să nu obţină venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare şi/sau alte elemente similare veniturilor;
- să nu dispună de personal angajat şi să nu plătească venituri cu regim de reţinere la sursă a impozitului;
- să nu aibă în curs de soluţionare un decont cu sume negative de TVA cu opţiune de rambursare sau o cerere de restituire a impozitelor, taxelor şi contribuţiilor;
- să nu facă obiectul unei acţiuni de inspecţie fiscală, în curs de derulare;
- să nu fie înscrişi în lista contribuabililor declaraţi inactivi;
Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declaraţii:
- 100 “Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat” – aplicatie
- 101 “Declaraţie privind impozitul pe profit “.
- 102 “Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale”;
- 103 “Declaraţie privind accizele”;
- 104”Declaraţie privind distribuirea între asociaţi a veniturilor şi cheltuielilor”;
- 120 “Decont privind accizele”;
- 130 “Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă “.
- 300 “Decont de taxă pe valoarea adăugată”.
INFORMATII SI MODELE ACTE SUSPENDARE FIRMA – LINK
Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii nu au obligaţia depunerii declaraţiilor prevăzute mai sus, cu următoarea excepţie:
- pentru perioada din anul fiscal cuprinsă între 1 ianuarie şi data aprobării regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligaţia depunerii declaraţiilor 101, 120, 130 la termenele prevăzute de lege.
În perioada regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii sunt obligaţi să întocmească şi să depună bilanţuri contabile şi situaţii financiare semestriale.
Va rog frumos sa ma corectati daca am inteles gresit !
Multumesc!
da..e bine decl.101 pina la 25.03 si Situatile finaciare pe anul 2012 pin al 30.05.2013