Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general preluare contract novatie credit bancar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

preluare contract novatie credit bancar

firma la care lucrez a cumparat un utilaj in val de 3 miliarde lei,plata s-a facut prin compensare,dar prin intelegerea partilor patronul meu a fost de acord sa preia ratele restante la creditul furnizorului ramas de achitat (credit facut pentru cumpararea utilajului)ratele restante fiin la o val.de 1.7 miliarde lei.Cum inregistrez contractul de novatie ptr.suma de 1.7 miliarde lei?
1.maresc valoarea mijlocului fix,totodata si amortizarea?daca Da pot sa merg pe o amortizare accelerata?
NC:212 162 1.7 miliarde?
Multumesc,
Subiect: preluare contract novatie credit bancar

firma la care lucrez a cumparat un utilaj in val de 3 miliarde lei,plata s-a facut prin compensare,dar prin intelegerea partilor patronul meu a fost de acord sa preia ratele restante la creditul furnizorului ramas de achitat (credit facut pentru cumpararea utilajului)ratele restante fiin la o val.de 1.7 miliarde lei.Cum inregistrez contractul de novatie ptr.suma de 1.7 miliarde lei?
1.maresc valoarea mijlocului fix,totodata si amortizarea?daca Da pot sa merg pe o amortizare accelerata?
NC:212 162 1.7 miliarde?
Multumesc,