avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general preluare contract novatie credit bancar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

preluare contract novatie credit bancar

firma la care lucrez a cumparat un utilaj in val de 3 miliarde lei,plata s-a facut prin compensare,dar prin intelegerea partilor patronul meu a fost de acord sa preia ratele restante la creditul furnizorului ramas de achitat (credit facut pentru cumpararea utilajului)ratele restante fiin la o val.de 1.7 miliarde lei.Cum inregistrez contractul de novatie ptr.suma de 1.7 miliarde lei?
1.maresc valoarea mijlocului fix,totodata si amortizarea?daca Da pot sa merg pe o amortizare accelerata?
NC:212 162 1.7 miliarde?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: nitescustefania , utilizator 11:32, 22 Iunie 2010
Subiect: preluare contract novatie credit bancar

firma la care lucrez a cumparat un utilaj in val de 3 miliarde lei,plata s-a facut prin compensare,dar prin intelegerea partilor patronul meu a fost de acord sa preia ratele restante la creditul furnizorului ramas de achitat (credit facut pentru cumpararea utilajului)ratele restante fiin la o val.de 1.7 miliarde lei.Cum inregistrez contractul de novatie ptr.suma de 1.7 miliarde lei?
1.maresc valoarea mijlocului fix,totodata si amortizarea?daca Da pot sa merg pe o amortizare accelerata?
NC:212 162 1.7 miliarde?
Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizare la leasing financiar mihanego mihanego in cazul unui leasing financiar(autoturism) am calculat rata de amortizare la valoarea de achizitie(in care este inclusa si vaoarea reziduala); problema este ... (vezi toată discuția)
Obiect de inventar sau mijloc fix Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! Firma mea este o firma de constructii neplatitoare de TVA si platitoare de impozit pe profit. Intr-o luna a achizitionat o betoniera care are ... (vezi toată discuția)
Cumparari auto PUFACONT PUFACONT un SRL neplatitor de TVA cumpara un logan de la o persoana fizica in val. de 12.000 lei, cu contract de vanzare cumparare: fac NIR pentru logan? Cum il ... (vezi toată discuția)