Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CUMPARARI AUTO
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CUMPARARI AUTO

un SRL neplatitor de TVA cumpara un logan de la o persoana fizica in val. de 12.000 lei, cu contract de vanzare cumparare: fac NIR pentru logan?
Cum il inregistrez? se plateste ceva TVA chiar daca nu sunt platitor? Loganul are an fabricatie 2006 eu in cat timp pun amortizarea ani? el v-a fil folosit pt. taxi. Va multumesc!
Achizitia de la o persoana fizica nu va dreptul de a deduce TVA. Chiar daca nu este obligatorie NIR va sugerez sa o intocmiti si sa inregistrati autoturismul ca mijloc fix in contul 2133. Puteti amortiza autoturismul in 48 de luni, ca amortizare liniara. Folosind autoturismul ca taxi va sugerez amortizarea accelerata.