Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura servicii China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura servicii China

Am primit o factura de servicii din China, servicii de verificare a conformitatii marfii. Factura este fara TVA.

Va rog sa-mi confirmati ca, din punct de vedere al TVA-ul trebuie facuta taxare inversa, ca fiind operatiune taxabila in Romania ( norme metodologice at 133, alin 2), iar din punct de vedere al impozitului pe nerezidenti nu am nici o obligatie deoarece locul de desfasurare al activitatii nu este in Romania.

In decont, operatiunea trebuie sa apara la randurile 7, respectiv 19.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Eu va confirm:
-tva taxare inversa, rd 7 si 19
-impozit pe venit nerezidenti - nu se calculeaza