avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura servicii China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura servicii China

Am primit o factura de servicii din China, servicii de verificare a conformitatii marfii. Factura este fara TVA.

Va rog sa-mi confirmati ca, din punct de vedere al TVA-ul trebuie facuta taxare inversa, ca fiind operatiune taxabila in Romania ( norme metodologice at 133, alin 2), iar din punct de vedere al impozitului pe nerezidenti nu am nici o obligatie deoarece locul de desfasurare al activitatii nu este in Romania.

In decont, operatiunea trebuie sa apara la randurile 7, respectiv 19.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 15:18, 22 Iunie 2010
Eu va confirm:
-tva taxare inversa, rd 7 si 19
-impozit pe venit nerezidenti - nu se calculeaza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la import de servicii extracomunitare boda_meli boda_meli Buna, Intrebarea mea este, cum se inregistreaza TVA-ul aferent serviciului achizitionat de la o firma din afara UE! Am preluat contabilitatea unei firme de ... (vezi toată discuția)
Ajutor decont 300 sibcon sibcon Am o achizitie licenta soft din SUA de la un magazin online. Unde o trec in decont 300? o inregistrez prin taxare inversa? (vezi toată discuția)
Factura transport -trebuie declarata in declaratia 390 ? NeliDede NeliDede Buna ziua,intampin o problema...am o factura de transport in valoare de ex.200 euro, de la un furnizor din Bulgaria.(Mentiune: valorile de la acest furnizor ... (vezi toată discuția)