avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala,reabilitata de drept,mai este ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala,reabilitata de drept,mai este considerata antecedent penal?

As dori sa stiu daca ma pot inscrie la examenul pt admiterea la Institutul Nat.al Magistraturii,daca am avut o amenda penala...pt care a intervenit intre timp reabilitarea de drept,cazierul fiindu-mi eliberat curat!...mentionez,ca pt inscrierea la INM,nu trebuie sa ai antecedente penale!..va multumesc.
Cel mai recent răspuns: dan_co , utilizator 10:29, 20 Noiembrie 2015
Pentru ce motiv ati fost amendat penal ?
Aveti antecedente penale in acest caz.
Insa in cazierul care il scoateti de la politie nu apare.
Apare in evidentele politiei.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Aveti antecedente penale in acest caz.
avocat Claudiu Lascoschi


Reabilitarea inlatura consecintele condamnarii, fie ca au natura penala, fie caracter extrapenal. Astfel ca prin reabilitare , hotararea de condamnare inceteaza a mai produce consecinte. Reabilitarea face sa inceteze si caracterul de antecedent penal al condamnarii.

Pe langa acest aspect , chiar daca nu apare in cazierul judiciar , condamnarea poate fi "vazuta" in fisa operativa .
Lasand la o parte acest aspect , in vederea admiterii la INM , veti fi respins ca urmare a neindeplinirii conditiei privind buna reputatie . S-au respins si cei care au " beneficiat " de amenzi administrative , pe motivul neindeplinirii acestei conditii .
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2010
Diana Ramona, Alte profesii
Cu antecedentul penal ati dat-o ,,pe langa,, ca la footbal...:)
In rest, cu fisa operativa e clara treaba...are antecedente penale...;)

avocat Claudiu Lascoschi
Domnu` Lascoschi , cred ca aceasta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o , mai ales din partea unui avocat .:slap:

Efectul reabilitarii , duce la imposibilitatea retinerii starii de recidiva , in cazul in care fostul condamnat - reabilitat intre timp - savarseste o noua infractiune , astfel i se va retine starea de infractor primar . :)
Deci , reabilitarea anuleaza antecedentul penal .Acesta este argumentul meu , argument retinut de instante deopotriva .

Doar ca trecutul unui om nu dispare , tocmai de aceea poate fi vazuta in fisa operativa , insa nu ptr a produce consecinte juridice .

Alte discuții în legătură

Reabilitare - plecare in canada joel joel Buna ziua, ma intereseaza daca dupa ce intervine reabilitarea cei de la ambasada mai pot vedea ca am avut cazier(ambasada Canadei). (vezi toată discuția)
Reabilitat de drept sau nu? Ana_m Ana_m o persoana a fost condamnata la pedeapsa cu inchisoare de 9 luni cu suspendare conditionata la data de 25.05.2005, avand termen de incercare de 2 ani si 9 ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare mir52 mir52 daca exista condamnare definitiva cu suspendare , neavand antecedente , poate aparea in cazier? daca aceasta persoane face facultatea de drept , i-ar afecta ... (vezi toată discuția)