Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala,reabilitata de drept,mai este ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala,reabilitata de drept,mai este considerata antecedent penal?

As dori sa stiu daca ma pot inscrie la examenul pt admiterea la Institutul Nat.al Magistraturii,daca am avut o amenda penala...pt care a intervenit intre timp reabilitarea de drept,cazierul fiindu-mi eliberat curat!...mentionez,ca pt inscrierea la INM,nu trebuie sa ai antecedente penale!..va multumesc.
Pentru ce motiv ati fost amendat penal ?
Aveti antecedente penale in acest caz.
Insa in cazierul care il scoateti de la politie nu apare.
Apare in evidentele politiei.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Aveti antecedente penale in acest caz.
avocat Claudiu Lascoschi

Reabilitarea inlatura consecintele condamnarii, fie ca au natura penala, fie caracter extrapenal. Astfel ca prin reabilitare , hotararea de condamnare inceteaza a mai produce consecinte. Reabilitarea face sa inceteze si caracterul de antecedent penal al condamnarii.

Pe langa acest aspect , chiar daca nu apare in cazierul judiciar , condamnarea poate fi "vazuta" in fisa operativa .
Lasand la o parte acest aspect , in vederea admiterii la INM , veti fi respins ca urmare a neindeplinirii conditiei privind buna reputatie . S-au respins si cei care au " beneficiat " de amenzi administrative , pe motivul neindeplinirii acestei conditii .
Diana Ramona, Alte profesii
Cu antecedentul penal ati dat-o ,,pe langa,, ca la footbal...:)
In rest, cu fisa operativa e clara treaba...are antecedente penale...;)

avocat Claudiu Lascoschi
Domnu` Lascoschi , cred ca aceasta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o , mai ales din partea unui avocat .:slap:

Efectul reabilitarii , duce la imposibilitatea retinerii starii de recidiva , in cazul in care fostul condamnat - reabilitat intre timp - savarseste o noua infractiune , astfel i se va retine starea de infractor primar . :)
Deci , reabilitarea anuleaza antecedentul penal .Acesta este argumentul meu , argument retinut de instante deopotriva .

Doar ca trecutul unui om nu dispare , tocmai de aceea poate fi vazuta in fisa operativa , insa nu ptr a produce consecinte juridice .