Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare - plecare in Canada
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare - plecare in Canada

Buna ziua, ma intereseaza daca dupa ce intervine reabilitarea cei de la ambasada mai pot vedea ca am avut cazier(ambasada Canadei).
Din cazierul judiciar nu va rezulta condamnare.
Dar la politie figurati cu condamnarea.
reabilitarea are ca principal efect tocmai recapatarea unei bune reputatie prin faptul ca se sterg toate antecedentele penal din cazierul judiciar.
Deci cand intervine reabilitarea fie de drept sau judecatoreasca , cazierul arata "alb"
Deci cu alte cuvinte cei de la ambasada pot vedea condamnarea,ea ramanand o pata pentru tot restul vietii desi te reabilitezi
nu pot vedea condamnarea cei de la ambasata. In momentul intervenirii reabilitarii, toate faptele prevazute in cazier se sterg.
Ele nu vor fi considerate nici macar ca o premisa a recidivei in cazul se mai savarseste o noua infractiune.
iti multumesc.Ma simt mai bine.O zi placuta sa ai