Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod de retribuire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod de retribuire

#-o Please! Poate o persoana încadrata sa-si primeasca retributia cu ajutorul a doua contracte? Mai explicit: pentru un reprezentatnt de vânzari (de exemplu, pot sa-i fac un contract de munca (cu o oarecare suma fixa) si un contract de prestari servicii pe care sa si-l înregistreze singur si sa-si plateasca impozitul?
Multumesc!
dar legea permite conventia civila.......chiar asa ce il impiedica pe om sa faca un contract pentru un serviciu pe care il presteaza ocazional......adevarat daca este de obicei si in scopul de a obtine venituri pentru supravietuire...CIM.....dar ocazional se interzice undeva? ceea ce nu e interzis expres.....
Cam asa ziceam si eu............
Am avut un caz asemanator. Cei de la Administratia financiara -serviciul contribuabili, au spus ca se poate ca o persoana care are contract de munca sa incheie si contract de prestari servicii sau contract de comision cu aceeasi societate.