Forum Discuţii juridice Achiziţii publice restrangere concesiune
Discuție deschisă în Achiziţii publice

restrangere concesiune

Primaria a incheiat un contract de concesiune cu o societate avand ca obiect un teren proprietate privata. Acest teren s-a concesionat pentru construirea de catre societate a unui bloc de locuinte, durata contractului fiind pe perioada existentei constructiei. In prezent societatea doreste micsorarea terenului concesionat si implicit a redeventei. Poate primaria prin act aditional sa restranga concesiunea si respectiv sa micsoreze redeventa, adica sa concesionam doar o parte din terenul concesionat initial? Legea permite acest lucru, ce prevederi? Multumesc!
in principiu, da.. vedeti si ce scrie in contractul dvs de concesiune.. vb si cu ceid e la primarie sa aflati opinia lor vis a vis de acest aspect
Si in completare la ceea ce a scris domnul av. Petre, redeventa nu se vab micsora ca valoare pe mp ci proportional cu suprafata concesionata. Oricum aveti nevoie de hotararea consiliului local pentru acest lucru.
Ar fi bine sa studiati si legile din domeniul constructiilor, precum si HCL in domeniu, PUZ etc. Aceasta deoarece trebuie sa determinati cota de ocupare a terenului. Sa nu cumva sa cadeti in extrema cealalta, adica sa reduceti concesiunea la suprafata de sub cladire, deci sa aveti ocupare de 100%, ceea ce nu-i deloc bine.