Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pot face?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pot face?

Intr'o dimineata un prieten de'al meu i'a inmnanat unui baiat 2 placute de memorie ram pentru a le vinde si ne-a zis sa il sunam dupa amiaza pentru a ne inapoia banii sau placutele(in caz ca nu le vanduse).Cand l-am sunat a spus ca sa vorbim pe o strada din cartier unde ne-am si dus.Au rezolvat ei iar apoi baiatul acela m-a luat pe mine la intrebari ca de ce il trag la raspundere si eu i-am explicat ca e prieten bun cu mine si ma intereseaza.Apoi a repetat intrebarea si m-a amenintat ca imi da una.Eu i-am spus sa dea si cand am vrut sa plec sa evit conflictul mi-a dat cu piciorul in spate.Prietenul meu a incercat sa potoleasca conflictul dar si-a luat si el un pumn in cap si apoi a fost trantit pe jos.Apoi ne-am luat la bataie iar acesta dupa ce s-a terminat scandalul a incercat sa isi cheme prietenii sa ne bata si ne ameninta ca ne sparge geamul la masina.

PS:Dupa asta prietenul meu i'a luat telefonul ca garantie pana ne aduce banii sau placutele si am plecat.La vreo 2-3 ore am fost chemati la sediul de politie unde am dat declaratii iar respectivul a depus plangere impotriva prietenului meu si acesta a procedat la fel.Amandoi au certificat medico-legal.
La o saptamana dupa a depus plangere impotriva mea pentru vatamare corporala.Sunt minor iar el este major plus ca mai are un proces anterior care inca nu s-a terminat.Ce solutii am?:">
Puteti incerca sa va impacati, ar fi mai bine asa si ati evita multe probleme. daca totusi nu ajungeti la intelegere si nu-si retrage plangerea, solutia depinde foarte mult de aspecte precum lipsa antecedentei penale, atitudinea sincera, cooperanta, prezentarea in fata organelor de cercetare penala, circumstante.Si ati putea sa scapati doar cu o amenda administrativa
Daca nu au trecut 60 de zile de la data cand ati cunoscut faptuitorul puteti formula si dvs. plangere pentru lovire si alte violente-art.180 al.1 c.p. ,chiar daca nu aveti certificat medico-legal.
Plangerea se adreseaza parchetului de pe langa judecatoria careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la sectia de politie unde ati fost chemati.
Plangerea va trebui dovedita.Astfel veti avea nevoie de depozitia prietenului dvs. si de o alta persoana care a mai asistat la incident.
Contactati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
am inteles.va multmesc mult pentru sfaturile date=D>
Scoateti certificat medico-legal, daca mai este posibil.
Fa plangere penala impotriva agresorului.
Prietenul sa faca plangere penala pentru talharie( daca i-a luat telefonul si a refuzat sa i-l dea inapoi).
Nu da nicio declaratie pana nu consulti un avocat, impreuna cu parintii care sunt parti responsabile civilmente.
Un sfat: nu mai vinde bunuri ilegal. Pot fi furate si te trezesti acuzat de complicitate la talharie.
Silvia Renate Mihai , Avocat