Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PENALIZARI LA CEVA CE NU AM CONSUMAT
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PENALIZARI LA CEVA CE NU AM CONSUMAT

PROBLEMA E URMATOARE APARTAMENTUL IN CAUZA ARE RESTANTE DIN 4 11 2005 LA CITIREA CONTUARULUI S AU CONSTATAT 269 MC APA IN PLUS FATA DE CE E CONSUMAT FACTURA SE RIDICA UNDEVA LA 9000LEI CU TOT CU PENALIZARI INTREBAREA MEA ESTE PLATESC PENALIZARI LA CEEA CE NU AM CONSUMAT SI AM MAI INTELES CA DUPA O PERIOADA DE 500 DE ZILE NU SE MAI PERCEP PENALIZARI
VA ROG LAMURITIMA SI PE MINE
datoria din 2005 si pana in iunie 2007 este prescrisa.. asa ca, numai ce este din luna iulie 2007 incoace se mai plateste..pe masura ce trec lunile pe atat se prescrie din datorie
DOMNULE AVOCAT NU SUNT O PERSOANA CU PREGATIRE CORESPUNZATOARE IMI PUTEI EXPLICA DACA SE POATE DACA EXISTA ACEASTA LEGE 'DUPA 500 ZILE NU SE MAI APLICA PENALIZARI 'SI DACA PLATESC PENALIZARI LA CEVA CE NU AM CONSUMAT
Doamna Florina, NU mai scrieti cu majuscule ca intelegem si daca scrieti normal...
Nu stiu cum se procedeaza la dvs. in asociatie, poate ne explicati cum de la "citirea contuarului" s-au constatat 296 mc apa in plus fata de ce e consumat. Cum adica? Ne explicati cum de s-a ajuns la ceasta diferenta? Ati fost trecuta in pausal? Daca asa este, probabil ca dvs. cunoasteti cauza.
In legatura cu cele 500 de zile, situatia se explica astfel:
- legea spune ca valoarea calculata a penalizarii nu trebuie sa depaseasca suma care la care s-a aplicat penalizarea; sa zicem ca intr-o luna dvs. ati avut pe lista de plata 100,00 lei - dar nu ati achitat-o cum bine spuneti vreme de ani de zile; ei, asociatia calculeaza majorari pana cand valoarea majorarii atinge chiar suma de 100,00 lei - moment in care nr. de zile penalizate a ajuns la 500, in conditiile in care valoarea procentului de penalizare in asociatia dvs. aprobat in AG este de 0,2% pe zi; deci mai departe daca nu achitati acel debit, administratia nu mai poate, legal sa va mai calculeze majorari, dar probabil ca intre timp ati fost actionata in instanta...
Pentru dl. avocat Petre, daca nu cunoasteti exact situatia nu va pronuntati cu privire la termenul de prescriere; nu cunoasteti - pentru ca nici autoarea topic-ului nu ne-a spus ce actiuni a intrepins asociatia pentru recuperarea debitului...
Termenul general de prescriere a debitelor este de 3 ani in conditiile in care in aceasta perioada nu s-a actionat pentru recuperarea debitului, debitorul nu a fost notificat, somat, nu si-a luat un angajament de plata, nu a facut o plata partiala (aceasta fiind dovada recunoasterii debitului)...
Am recuperat sume restante la intretinere, reparatii si penalizari in anul 2008 care erau din 1997, avand cateva dovezi din cele prezentate mai sus: in 2000 a platit o parte din debite si si-a luat angajamentul ca va plati in continuare; in 2001 a mai platit putin; in 2004 a semnat un alt angajament dde plata si-a a mai platit ceva; in 2006 inca o suma mica... Din cei 11 ani platise asa pe sarite doar pentru vreo 5 ani debitul si cam tot atat penalizari. Dar o reparatie ramasese clar neplatita din 1997. In 2008 a fost obligat prin hotararea instantei sa platesca, asa cum am spus chira si sume datorate din 1997.

Sau, pentru a intari faptul ca nu intotdeauna se prescriu debitele mai vechi de 3 ani, va amintesc faptul ca in Romania procesele pot dura 2-3 ani sau chiar 7 ani asa cum am avut un proces: judecatorie 2 ani, recurs tribunal, Curtea Suprema (actuala Curte de casatie si Justitie) - stramutare, alta judecatorie, alt recurs la tribunal.
Nu se prescrie nimic daca se actioneaza inainte de implinirea celor 3 ani, iar termenul se prelungeste de fiecare data cu alti 3 ani.
Adriantot, moderator