Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Veniturile din diferente de curs valutar aferente ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Veniturile din diferente de curs valutar aferente imprumuturilor asociat sunt impozabile avand in vedere scaderea cursului de schimb fata de cel de le 31.12.2009?

Am o societate pe care a fost achizitionat un teren, sursa de finantare fiind imprumutul de la asociat , 100.000 euro. Societatea nu a inregistrat venituri de la infiintare, singura miscare fiind achizitionarea terenului. La sfarsitul anului 2009 societatea a inregistrat cheltuiala cu diferenta de curs valutar , provenita din reevaluarea imprumutului asociat, cheltuiala nedeductibila in anul 2009 intrucat gradul de indatorare nu permitea deductibilitatea ei. Cheltuiala a fost reportata. In anul 2010 cursul de schimb in primul trimestru a scazut fata de cursul de la 31.12.2009 si societatea a inregistrat venituri din diferente de curs valutar din reevaluarea imprumutului in devize. Intrebarea este: veniturile sunt impozabile, sau sunt nedeductibile fiind venituri aferente unor cheltuieli nedeductibile?
Codul Fiscal art. 23

(2) În condiţiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile şi cu pierderea netă din diferenţele de curs valutar, aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare, sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condiţiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.

(3) În cazul în care cheltuielile din diferenţele de curs valutar ale contribuabilului depăşesc veniturile din diferenţele de curs valutar, diferenţa va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferenţe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferenţele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.

CONCLUZIE:
In cazul dvs. este nedeductibila pierderea neta din diferente de curs valutar (cheltuieli din dif. de curs - venituri din diferente de curs).
Poate nu m-am facut bine inteles. In trimestrul 3 2009 societatea a inregistrat pierdere neta din diferenta de curs valutar, care intradevar este nedeductibila si se reporteaza. In trim 1 2010 societatea inregistreaza doar venituri din diferenta de curs valurat. Perioadele sunt diferite. In concluzie daca pierderea neta de anul trecut este nedeductibila, profitul din diferenta de curs valutar de anul asta este impozabil?
ok. Aveti dreptate. M-am lamurit
Nu m-am lamurit. Hai sa luam un exemplu:
- pierderea neta din diferenta de curs valutar in anul 2009 reportata in anul 2010 este de 4000 lei.
- venit din diferenta de curs valutar anul 2010 , 10000 lei ; cheltuieli 0 lei
- grad de indatorare in anul 2010 mai mare de 3.

Care este baza impozabila si cat este impozitul pe profit? se mai reporteaza ceva?
In 2010 nu mai exista pierdere neta din curs valutar. Baza impozabila este 6000 lei (10.000 - 4.000).

Codul Fiscal

ART. 23
Cheltuieli cu dobânzile şi diferenţe de curs valutar
(3) În cazul în care cheltuielile din diferenţele de curs valutar ale contribuabilului depăşesc veniturile din diferenţele de curs valutar, diferenţa va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferenţe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferenţele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.

Norme Metodologice
61. Intră sub incidenţa art. 23 alin. (3) din Codul fiscal numai pierderea netă din diferenţele de curs valutar aferente capitalului împrumutat.