Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Reevaluarea unui credit la inchiderea exercitiului ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Reevaluarea unui credit la inchiderea exercitiului financiar

Va adresez urmatoarea intrebare:
In cazul in care o societate comerciala inregistreaza diferente de curs valutar nefavorabile (cheltuieli) din reevaluarea soldului unui credit bancar contractat de la o banca comerciala si gradul de indatorare este mai mare decat 3, cheltuielile cu diferentele de curs valutar in acest caz sunt deductibile sau nu?
Este vorba de interpretarea art. 23 din Codul Fiscal.
Va multumesc.
A se vedea si normele de aplicare

(4) Dobanzile si pierderile din diferente de curs valutar, in legatura cu imprumuturile obtinute direct sau indirect de la banci internationale de dezvoltare si organizatii similare, mentionate in norme, si cele care sunt garantate de stat, cele aferente imprumuturilor obtinute de la institutiile de credit romane sau straine, institutiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acorda credite potrivit legii, precum si cele obtinute in baza obligatiunilor admise la tranzactionare pe o piata reglementata nu intra sub incidenta prevederilor prezentului articol

In sensul art. 23 alin. (4) si (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, institutiile de credit, persoane juridice romane, sunt cele autorizate, potrivit legii, de Banca Nationala a Romaniei
sunt deductibile
daca creditul este obtinut de la BANC POST si gradul de indatorare este mai mare de 10%, cheltuielile cu dobanda si diferentele de curs pot fi deductibile?rog un raspuns.multumesc
Da, sunt deductibile
sunt nedeductibile