Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... cresterea monedei europene
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

cresterea monedei europene

buna ziua
va rog daca puteti sa-mi spuneti parerea dvs ,daca moneda europeana va creste in raport cu leul in situatia in care guvernul este nevoit sa creasca tva-ul.cresterea tva va aduce dupa sine cresterea inflatiei.
imi recomandati sa cumpar euro acum?...pana nu e prea tarziu...?
va multumesc.
Se prevede o crestere a euro fata de leu, in ultima luna si jumatate s-a observat in bursa scaderi masive ale pretului actiunilor pe fondul unei vanzari masive.
Banii obtinuti din vanzarea acestora s-au dus in cumpararea de euro si dolari. Atentie, dolarul s-a intarit in raport cu euro!Toate aceste schimbari de trend se datoreaza atat instabilitatii economice din Europa, cat si, mai ales, instabilitatii politice de la noi.

Banca Nationala face eforturi deosebite sa nu lase leul sa se pricajeasca, dar cat o vor mai tine baierile s-o faca, daca se insista atat de mult pe mentinerea instabilitatii politice? In spatele a ceea ce vedem zilnic la tv este de fapt o batalie pentru ajungerea unor detinatori de dolari (cine or fi astia?) in fruntea deciziilor politice. Acum se transeaza o batalie, dar razboiul e departe de a se fi incheiat. Harjoana la care se dedau acesti mari detinatori de valuta si in special de dolari cu statul, prin agitarea apelor in zona politica, este menita sa creasca valoarea dolarului.

elga50, moderator