Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă CURTEA CONSTITUTIONALA vs. INALTA CURTE de CASATIE si ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

CURTEA CONSTITUTIONALA vs. INALTA CURTE de CASATIE si JUSTITIE...

... INTREBARE:
Care este menirea Curtii Constitutionale??? ... si mai ales... daca ...este impetuos necesar desfintarea ei???...
... oare aceasta Curte nu ... este supusa unor erori de procedura???...sau erori de verdict???...
motivatie:
... daca legea este ... lege... de ce trebuie sa fie interpretata diferit de diferite institutii specializate...(in diferite de moduri/feluri...)
... am mai inteles ca hotararile Curtii Constitutionale nu pot fi comentate ... si/sau atacate ... ci doar puse in practica...
... nu stiu daca mai este necesara... existenta acestui organism...
...... oricum decizia Curtii Constitutionale de astazi...este cel putin bizara!!!...daca e asa cum se vehiculeaza...(scriam astazi la pranz...)
...partinirea legii pt unele categorii...curios ...care a fost moticatia Curtii???...
... inca odata contatam ca justitia e oarba...
ATUNCI:
...Legea privind stabilirea unor masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar incalca jurisprudenta CEDO...
... DECI ULTIMA SOLUTIE PT NOI bugetarii( e vorba de profesori...in special )...CEDO...
vezi:CEDO califica dreptul salarial “o posesie”...
Buna seara .
Nu stiu de unde v-a venit ideea aceasta despre desfiintarea Curtii Constitutionale.
Curtea Constitutionala alaturi de Avocatul poporului si Parlament, sunt trei piloni de baza ai respectarii democratiei si Constitutiei .Dar,daca va referiti la stirea de azi cu salariile bugetarilor,intr-adevar este o decizie care afecteaza salariile oamenilor .Dar sa nu uitam ca initiativa reducerii salariilor a fost a guvernului .
Cu stima,
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
... eu consider ca fiind mai abilitata ICCJ...
vezi firul evenimentelor...
Judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) au sesizat Curţea Constituţionala în legătură cu neconstituţionalitatea unor prevederi din proiectele de lege privind scăderea pensiilor şi a salariilor.
Pe pagina de web a instituţiei au fost publicate două comunicate în care se precizează că magistraţii vor adresa două sesizări Curţii Constituţionale.
Decizia de sesizare a fost luată de Secţiile Unite ale Înaltei Curţi care au analizat aspecte privind neconstituţionalitatea proiectelor de legi privind unele măsuri necesare în vederea restabilirii echilibrului bugetar şi privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor.
Magistraţii susţin că reducerile salariale precum şi celelalte reduceri aduc restrângeri ale exerciţiului drepturilor, care sunt garantate de Constituţie. Astfel, ICCJ consideră că legea care reglementează reducerea salariilor încalcă dreptul la muncă, reducerea pensiilor dreptul la pensie, concediu de maternitate şi ajutor de şomaj, articolul 53 din Constituţie precum şi tratatele internaţionale care reglementează drepturile omului.
Potrivit articolului 53 din Constituţie, "exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav. Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii". Cea de a doua sesizare se referă la eliminarea pensiilor de serviciu ale magistraţilor, prevedere care ar încălca independenţa justiţiei, prevăzută de Constituţie.
stiti ... obisnuit cu stiintele exacte ... solutiile sunt intotdeauna UNICE... indiferent de constrangeri si /sau impuneri...
... si mai stiu ceva...referitor la conceptul de CALITATE...
...conceptul ...calitatea ...abilitatilor(guvernantilor...)...atunci cand dorim sa apreciem prestatia lor in raport cu care avem un anumit interes... ex. nediminuarea salarilor bugetarilor cu 25%, A PENSIILOR CU 15%...

... aceasta nevoie... poate fi satisfacuta in masura in care exista o anumita competenta din partea guvernantilor ...care sa asigure satisfacerea respectivei nevoi...( nevoile... celor peste 9 mil de cetateni...carora li se diminueaza veniturile...)

...calitatea guvernarii... este strict conditionata de nivelul de ...competenta al guvernantilor...
...calitatea... masura a satisfactiei obtinute fata de cetateni... dar guvernantii trebuie sa fie si capabili de CALITATE... (ref. la posturile detinute...)

Nota
... Poate suntem indreptatiti sa cerem acestor guvernanti ( si nu numai lor...)atingerea unui nivel de competenta minima...

(vezi:...o forma prin care se confirma ca o organizatie a atins nivelul de competenta minim cerut pentru a da incredere ca poate oferi produse/servicii de calitate o reprezinta Certificarea ISO 9001... )...

investitia in competenta (in management, in tehnica, in tehnologie, in oameni) reprezinta principala conditie a asigurarii succesului... iar acesti guvernanti ... ori nu stiu ...ori nu doresc sa o faca...

... din nou motivatia ... si demersul meu....
... relatia de echivalenta ...intre legile austeritatii ... nu va determina pe multimea solutiilor guvernului ...clase de echivalenta...referitor la previzionatele masuri ...pe care doreau sa le aplice...
... consider... cum cele doua legi... erau strans relationate... pt obtinerea unei... functionale obiectiv a guvernantilor... atragerea de fonduri la Bugetul de Stat si transa FMI ...care oricum nu era la dispozitia lor ci a BNR-ului(cred ca au aflat prea tarziu...unii)... va duce ... in sens real la scindari si pareri diferite chiar in sanul puterii... si poate vor incerca ... de aceasta data ...cu ajutorul specialistilor ...sa gaseasca masuri noi de scoaterea Romaniei din colaps...
...una peste alta... actiunile guvernului Boc se inchid... parerea mea este ca si ...cel putin pana la jumatatea lunii iulie...bugetarii nu vor avea salariile diminuate cu 25%...
... eu oricum am sa actionez statul in instanta romana ...precum si la forurile europene ... ASA cum consider Eu... pt ca nimeni ... nu ma poate convinge bazandu-se pe Constitutie ... ca trebuie sa-mi fie diminuate drepturi si libertati cetatenesti...///... tot cf. Constitutiei Romaniei...

Doresc parerile dumneavoastra de specialisti in domeniu... referitor la pastrarea acestui organism numit - Curte Constitutionala....

Ca si cetatean onest si coerect al Romaniei ...EU ...imi asum responsabilitatea vorbelor si faptelor mele...

bote marius a scris:

Buna seara .
Nu stiu de unde v-a venit ideea aceasta despre desfiintarea Curtii Constitutionale.
Curtea Constitutionala alaturi de Avocatul poporului si Parlament, sunt trei piloni de baza ai respectarii democratiei si Constitutiei .Dar,daca va referiti la stirea de azi cu salariile bugetarilor,intr-adevar este o decizie care afecteaza salariile oamenilor .Dar sa nu uitam ca initiativa a fost a guvernului .
Cu stima,
Marius Bote .

Dle, facand o paranteza - in SUA, intr-un proces cu jurati, nu se da verdictul decat cu 100% din voturi, cu alte cuvinte pana nu sunt toti jurati convinsi in a da un singur verdict - UNITAR, nu conteaza care este acela, nu se termina deliberarile - asta inseamna democratia motivata; in Romania timpurilor noastre, la CURTEA CONSTITUTIONALA, ne tremura chilotii PENTRU UN VOT (!!!!!!!!!!!!)..... si asteptam o DECIZIE pronuntata cu un vot de 5 : 4 !!!!!!!!!!!
Si atunci sa ne intrebam Dlor. FIECARE DIN CEI 9 JUDECATORI AI CURTII CONSTITUTIONALE - CE LEGE AU APLICAT??????????- de am ajuns la scorul asta !!!!!!!!!!!!!!!!!:O:O:O:">:">:">
#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o
HALAL PILON AL DEMOCRATIEI !
Buna seara .
Nu stiu de unde v-a venit ideea aceasta despre desfiintarea Curtii Constitutionale.
Curtea Constitutionala alaturi de Avocatul poporului si Parlament, sunt trei piloni de baza ai respectarii democratiei si Constitutiei .Dar,daca va referiti la stirea de azi cu salariile bugetarilor,intr-adevar este o decizie care afecteaza salariile oamenilor .Dar sa nu uitam ca initiativa reducerii salariilor a fost a guvernului .
Cu stima,
Marius Bote .

...din cele studiate de mine ... daca in Ro nu ar mai fi CCR ... atunci va spun eu ... in cazul acestor masuri si legi date de actualii guvernanti...daca a-si fi actionat statul in instante de contencios... atunci cu siguranta as fi castigat... ( vezi cazul Frantei...sau al altor tari din UE...)
...vezi:
presupunerile unui profesor…
…presupunere…
… presupunem ca indemnizatia de concediu nu trebuie sa fie afectata de legea diminuarii salariilor personalului bugetar……presupunere si constructie logica:
Conform art. 141 alin 4 din Codului muncii, “(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă. ”
Art. 145 din Codul muncii zice, la alin. 2 ca: “(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu. ”
Art. 103 din Statutul personalului didactic prevede urmatoarele: “Art. 103. Cadrele didactice beneficiaza de dreptul la concediu astfel:
a) concediul anual cu plata, în perioada vacantelor scolare, respectiv universitare, cu o durata de cel putin 62 de zile, exclusiv duminicile si sarbatorile legale; [...]“.

… deducere:…drepturile noastre de a fi platiti pentru concediul la care avem dreptul se naste inainte de intrarea in vigoare a legii din 2010…indemnizatia de concediu se calculeaza ca o medie a veniturilor din ultimele 3 luni…etc. … Legea cu scaderea cu 25% a veniturilor bugetarilor, la aceasta data nu este inca in vigoare…
… chiar daca plata acestor drepturi se face la o data ulterioara intrarii in vigoare a legii care diminueaza veniturile bugetarilor, ea nu mi se aplica, pentru ca legea nu retroactiveaza.
…consecinte…
…angajatorul si ordinatorul principal de credite CL… ne datoreaza indemnizatia pentru concediul de odihna – intreaga, neafectata de legea cu diminuarile, data de guvernul lui Boc!…
....…daca aceasta constructie logica si juridica e gresita, va rog pe dumneavoastra … sa o corectati…...
vezi si:
[ link extern ] /

si mai vezi si:[ link extern ] /
...deoarece...trăim într-o lume în care succesul individual în orice domeniu şi activitate este aproape exclus, ca să nu mai vorbim de faptul că prin natură suntem construiţi astfel încât să avem nevoie de un partener, cel puţin pentru a ne perpetua specia. Regulile de conduită în familie sau la locul de muncă, privite ca simple reglatoare de comportament nu îşi ating scopul decât dacă sunt asumate. Asumarea lor este condiţionată de adoptarea valorilor care au condus la aceste reguli. Pentru a avea aceleaşi reguli, trebuie ca ele să plece din aceleaşi valori. Astfel încât orice comunicare reuşită, conlucrarea şi consensul presupun valori comune.
Să spunem că avem valori şi dorinţe comune şi vrem să lucrăm în echipă. Este suficient pentru ca să avem o colaborare bună şi succesul garantat? ...
Cu siguranţă nu. Nu te poate obliga nimeni să joci corect, să nu profiţi de o oportunitate care apare şi ar putea distruge colaborarea prezentă.
Pentru ca aceasta să fie trainică este nevoie şi de angajamentul moral. Acesta menţine omul în limitele unui comportament corect, fidel faţă de persoana sau grupul cu care e stabilită relaţia pe toată durata colaborării.
....
... si mai e ceva... nu mi se pare nici moral si nici legal ... sa fiu bombardat ...si amenintat ... dpdv psihologic ... cu toate ineptiile unor nespecialisti aflati la guvernare...adica de cei care ar trebui prin fisa postului... sa promoveze si sa se intereseze de binele acestei natiii...

Cu stima si consideratie
Gabriel Teodorescu
(...avand momentan calitatea - de prof. in preuniv.)
gabriel teodorescu, utilizator