Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale exista dividente dar numai pe hirtie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

exista dividente dar numai pe hirtie

Sunt actionar si angajat la o firma pe actiuni care in anul 2008 a inregistrat beneficii care au fost impartite actionarilor pe hirtie, a fost achitat impozitul pe ele dar actionarii nu au primit nici un ban pina acuma din suma cuvenita:( Este legal acest lucru ? mentionez ca sumele nu sunt foarte mari dar totusi cred ca actionarii au dreptul la ea cu atit mai mult ca ele ca suma apar si pe declaratia de venit al fiecarui actionar predat la fisc de catre firma .
Din punct de vedere contabil este legal. Dividendele au fost evidentiate in declaratii, inclusiv calculul impozitului aferent. Faptul ca nu s-au dat banii cuveniti actionarilor, aici alta poveste. Problema este daca ati semnat ceva in acest sens. Repartizarea dividendelor se face pe hartie si este si obligatorie, ca si plata impozitului aferent dar primirea banilor se face in baza unui act semnat de actionar.