Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reguli amplasament anexe animale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reguli amplasament anexe animale

va salut .as dori daca poate cineva sa ma ajute cu raspunsul la urmatoarea intrebare.. anexa de animale a vecinilor mei se afla in fata casei mele ,care va dati seama creaza un mare dinscofort datoria mirosurilor ce provin de la aceste anexe,eu incerc sa rezolv problema pe cale amiabila,in cazul in care nu se poate ,ce pot face pe cale legala .VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS
Ordin nr. 536 din 23/06/1997
pentru aprobarea Normelor de igienă şi a recomandărilor privind mediul de viaţă al populaţiei
Publicat în Monitorul Oficial nr. 140 din 03/07/1997
ANEXÃ

NORME DE IGIENÃ ªI RECOMANDÃRI
privind mediul de viaţă al populaţiei
CAPITOLUL I
Norme de igienă referitoare la zonele de locuit

Art. 16. - Adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare (de cel mult 5 capete porcine şi 5 capete bovine) se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului sau disconfort vecinilor"...
doina_manuela, utilizator