Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie

buna ziua
-De 5ani am o casa la "tara". Am pus in ghilimele tara pentru ca in acte scrie oras Boldesti Scaieni, Cartier Seciu, dar in realitate este ca la tara in ce priveste utilitatile: apa-de la fantana, canalizare-nu, drum-pietruit greu accesibil, vecin-unul singur si peisaj deosebit-ca la tara.
-De anul trecut singurii mei vecini, au inceput sa faca cotete si tarcuri de gaini cam la 5m de gardul nostru si 10m de casa(si au inceput mirosurile). Tot anul trecut au mutat WC-ul mai aproape de gardul ce ne desparte(cam la 15m) si cand am intrebat-o de ce l-a mutat de unde era a zis ca era plin si nu are unde sa-l puna. Am rugat-o sa mute WC-ul spre celalalt gard unde nu are vecini si nu ar deranja pe nimeni cu mirosul si nu a vrut.
-Cert e ca de atunci, de la cotete si Wc, uneori vin mirosuri neplacute.
-Zilele astea au amplasat si un cotet din lemn, pentru porci, intre cotetele de gaini si gardul cu noi cam la 3-4m de gard si 8-9m de casa noastra. Cand i-am vazut in actiune, i-am rugat sa nu-l puna acolo pentru ca o sa vina tot mirosul la noi.(au destul loc in partea opusa si dupa parerea mea nu ar deranja pe nimeni pentru ca nu au vecini acolo, dar nu vrea, zice ca e prea departe de casa si vin hotii sa-i fure porcii, ca in locul acela vrea sa planteze cartofi si ca pune porcii unde vrea in curtea ei).
Mi-a mai zis ca asa e la tara, mai si miroase, si ca nu trebuia sa cumpar acolo daca nu-mi place si cel mult poate sa faca curatenie mai des.
-Este adevarat ca are dreptul sa faca ce vrea in curtea ei, dar eu ce voi face cu mirosurile si mai puternice care vor veni la mine? Cand am cumparat acolo si am construit nu era aceasta situatie. A aparut dupa ce am terminat de construit.
-M-a intereseaza pentru viitor daca exista posibilitatea sa rezolv pe cale legala aceasta problema, pentru ca prin intelegere amiabila nu a mers. Ce trebuie sa fac? Unde sa m-a adresez si eventual care este legislatia in vigoare pentru aceasta problema?
Adresati-va primariei cu o plangere pentru constructia de cotet pentru porci. Vecinii dvs trebuie sa aiba o autorizatie de constructie a cotetului.
Adresati-va si directiei sanitar-veterinar,mentionati cele spuse mai sus si asteptati raspunsul lor.
-multumesc pentru sugestii, dar m-a intereseaza in continuare unde pot sa verific conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca amplasamentul cotetelor ridicare de vecini(o lege...)
-ei nu au autorizatie pentru ce ridica si nici pentru o parte a casei pe care au extins-o, zic ca toate acestea sunt constructii usoare din lemn, fara fundatii si nu au nevoie de asa ceva.
-un vreau sa le fac probleme, dar sper ca daca xeroxez legile respective, le arat, poate vor intelege ca nu sunt in regula si nu mai ajungem la autoritati(sper si eu).
-multumesc pentru sugestii, dar m-a intereseaza in continuare unde pot sa verific conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca amplasamentul cotetelor ridicare de vecini(o lege...)
-ei nu au autorizatie pentru ce ridica si nici pentru o parte a casei pe care au extins-o, zic ca toate acestea sunt constructii usoare din lemn, fara fundatii si nu au nevoie de asa ceva.
-un vreau sa le fac probleme, dar sper ca daca xeroxez legile respective, le arat, poate vor intelege ca nu sunt in regula si nu mai ajungem la autoritati(sper si eu).
Adresati-va Directiei de sanatate publica sau Inspectoratului de politie sanitara si medicina preventiva judetean.
Articolul de lege este acesta:
Ordinul Min.Sanatatii nr. 536 din 06/23/1997
aprobarea Normelor de igiena si a recomandarilor privind mediul de viata al populatiei

ANEXA
NORME DE IGIENA Sl RECOMANDARI
privind mediul de viata al populatiei
CAPITOLUL I - Norme de igiena referitoare la zonele de locuit

Art. 16.
Adaposturile pentru cresterea animalelor in curtile persoanelor particulare (de cel mult 5 capete porcine si 5 capete bovine) se amplaseaza la cel putin 10 m de cea mai apropiata locuinta invecinata si se exploateaza astfel incat sa nu produca poluarea mediului sau disconfort vecinilor.