avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 24% in loc de 19% ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 24% in loc de 19% ?

Am comandat o masina acum cateva zile si am primit un "Bon de Comanda" in care se specifica partile contractante, adica fabrica masinii (Dacia) si eu, obiectul contractului (masina) si valoarea ei (in EURO) + valoarea TVA calculata la 19%. Atasat bonului de comanda am primit un aviz de plata de 2000 de ron pe care l-am platit in acelasi zi.
De pe 1 iulie se aude ca TVA creste la 24%. Aceasta marire se aplica si in cazul meu ? Ce pot face? Pot plati acum toata suma pe o factura cu TVA de 19% ? Mi se poate emite o factura (finala, nu de avans) inainte de a livra masina ?

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2010
bullred, utilizator
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 20:24, 30 Iunie 2010
Chiar daca v-ar fi facut "factura de avans", tot ar fi fost stornata , iar TVA-ul aplicat tot de 24% este.
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2010
ContSters109653, utilizator
Dar factura finala cu tva 19% imi pot face inainte de livrarea masinii (care se face in septembrie) pe care s-o achit inainte de 1 iulie ?
Exigibilitatea TVA este anticipata faptului generator si intervine in urmatoarele situatii:

* pentru facturile emise anterior livrarilor de bunuri sau a prestarilor de servicii;

* pentru avansurile incasate inaintea livrarilor de bunuri sau prestarilor de servicii...


Se practica pentru serviciile cu caracter continuu (apa, gaze, electricitate).


mai asteptati pareri
Ce inseamna asta pe limba unui inginer ? :D
Facturarea inaintea prestarii serviciului sau livrarii poate fi facuta numai in anumite cazuri. Odata cu intocmirea facturii intervine si obligatia de palta a TVA-ului.

nu e cazul la dumneavoastra

( eventual negociati un discount care sa acopere pierderea de 5% )

Alte discuții în legătură

Recuperare diferenta tva la imobilele noi Adina Horvat Adina Horvat Buna ziua! Am facut un antecontract privind cumpararea unui imobil nou in luna mai 2008.La acea data am achitat cu titlu de avans, valoarea totala a ... (vezi toată discuția)
Tva 9% si tva 24% roxxana_soare roxxana_soare Buna ziua.Am o intrebare :cum se deduce incepand cu 1 iunie 2015 ,tva-ul la incasare pentru facurile inca neincasate cu 24%? (vezi toată discuția)
Tva 19 sau 24% irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua As dori daca aveti amabilitatea sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care sa zicem ca acors un discount financiar pt care emit factura in ... (vezi toată discuția)