Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 24% in loc de 19% ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 24% in loc de 19% ?

Am comandat o masina acum cateva zile si am primit un "Bon de Comanda" in care se specifica partile contractante, adica fabrica masinii (Dacia) si eu, obiectul contractului (masina) si valoarea ei (in EURO) + valoarea TVA calculata la 19%. Atasat bonului de comanda am primit un aviz de plata de 2000 de ron pe care l-am platit in acelasi zi.
De pe 1 iulie se aude ca TVA creste la 24%. Aceasta marire se aplica si in cazul meu ? Ce pot face? Pot plati acum toata suma pe o factura cu TVA de 19% ? Mi se poate emite o factura (finala, nu de avans) inainte de a livra masina ?

Multumesc!
bullred, utilizator
Chiar daca v-ar fi facut "factura de avans", tot ar fi fost stornata , iar TVA-ul aplicat tot de 24% este.
ContSters109653, utilizator
Dar factura finala cu tva 19% imi pot face inainte de livrarea masinii (care se face in septembrie) pe care s-o achit inainte de 1 iulie ?
Exigibilitatea TVA este anticipata faptului generator si intervine in urmatoarele situatii:

* pentru facturile emise anterior livrarilor de bunuri sau a prestarilor de servicii;

* pentru avansurile incasate inaintea livrarilor de bunuri sau prestarilor de servicii...

Se practica pentru serviciile cu caracter continuu (apa, gaze, electricitate).

mai asteptati pareri
Ce inseamna asta pe limba unui inginer ? :D
Facturarea inaintea prestarii serviciului sau livrarii poate fi facuta numai in anumite cazuri. Odata cu intocmirea facturii intervine si obligatia de palta a TVA-ului.

nu e cazul la dumneavoastra

( eventual negociati un discount care sa acopere pierderea de 5% )