Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare diferenta TVA la imobilele noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare diferenta TVA la imobilele noi

Buna ziua!
Am facut un antecontract privind cumpararea unui imobil nou in luna mai 2008.La acea data am achitat cu titlu de avans, valoarea totala a apartamentului (care includea TVA 19%). Urmeaza sa inchei contractul de vanzare-cumparare in scurt timp.Mentionez ca ma incadrez in conditiile prevazute in art.140 alin.2^1) din Codul Fiscal, pentru achizitionarea cu cota redusa de 5% a TVA a imobilului. Ma intereseaza daca pot sa recuperez diferenta de 14% a TVA altfel decat prin intermediul vanzatorului? Daca nu, exista temei legal prin care acesta este obligat sa faca acest lucru?
El sustine ca nu, si imi propune o solutie de compromis, legala, dar prin care l-as face partas la jumate din suma recuperata.(Act aditional la antecontract, modificarea pretului de vanzare, etc.) Am vreo sansa sa recuperez integral suma care mi se cuvine?
In eventualitatea ca puteti sa-mi dati un raspuns, va multumesc anticipat!
Adina Horvat a scris:

Buna ziua!
Am facut un antecontract privind cumpararea unui imobil nou in luna mai 2008.La acea data am achitat cu titlu de avans, valoarea totala a apartamentului (care includea TVA 19%). Urmeaza sa inchei contractul de vanzare-cumparare in scurt timp.Mentionez ca ma incadrez in conditiile prevazute in art.140 alin.2^1) din Codul Fiscal, pentru achizitionarea cu cota redusa de 5% a TVA a imobilului. Ma intereseaza daca pot sa recuperez diferenta de 14% a TVA altfel decat prin intermediul vanzatorului? Daca nu, exista temei legal prin care acesta este obligat sa faca acest lucru?
El sustine ca nu, si imi propune o solutie de compromis, legala, dar prin care l-as face partas la jumate din suma recuperata.(Act aditional la antecontract, modificarea pretului de vanzare, etc.) Am vreo sansa sa recuperez integral suma care mi se cuvine?
In eventualitatea ca puteti sa-mi dati un raspuns, va multumesc anticipat!

Va citez intai baza legala:

"Art 140
alin(4) În cazul schimbarii cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrarii de bunuri sau prestarii de servicii, pentru cazurile prevazute la art. 134 indice 2 alin. (2). "
Art 134 indice 2 alin (2)"

"Art. 134 indice 2. - (1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;
b) la data la care se încaseaza avansul, pentru platile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Fac exceptie de la aceste prevederi avansurile încasate pentru plata importurilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente importului, precum si orice avansuri încasate pentru operatiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezinta plata partiala sau integrala a contravalorii bunurilor si serviciilor, efectuata înainte de data livrarii sau prestarii acestora; "

Sa va traduc: In cazul schimbarii cotei (cum a fost cazul dvs de la 19 % la 5 %) se procedeaza la regularizarea facturilor emise pentru avans pentru aplicarea acestei cote noi la data livrarii bunului. Vazatorul este obligat sa faca acest lucru.

Astfel la data livrarii bunului se emite o factura de stornarea a facturii de avans care a fost purtatoare de cota 19 %.
Tot la data livrarii bunului se emite o factura cu valoarea integrala bunului la care se aplica taxa redusa de 5 %.

Succes!

Oranina Dumitru, Contabil
Totusi, mi se pare ca art. 140 alin.(3) si alin (4) se contrazic unul pe celalalt si imi infirma dreptul.
Alin.(3) zice ca cota aplicabila este cea in vigoare la data la care intervine faptul generator (in cazul meu, momentul in care o sa fiu pusa in posesie si cota ar fi 5%), cu exceptia cazurilor prevazute la art. 134^2 alin.(2) pt. care se aplica cota in vigoare la data exigibilitatii taxei (in cazul meu data emiterii facturii de avans, cand cota era 19%) Ori eu am platit toata suma, cu titlu de avans, si pe factura TVA era 19%. Si atunci ce regularizare sa se mai faca? Nu stiu in ce masura legea ma ajuta daca vanzatorul nu vrea sa faca regularizarea.