avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cand intra in vigoare TVA-ul de 24%?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cand intra in vigoare TVA-ul de 24%?

cand intra in vigoare acest tva de 24%?
si ce trebuie sa facem cu casele de marcat? am auzit ca trebuie duse la modificat.
preturile le modificam la toate produsele odata sau vor fi modificate in momentul in care avem factura de intrare?
Cel mai recent răspuns: anonim250 , utilizator 09:10, 2 Iulie 2010
Inca este in faza de proiect. (poate va fi 23%)
Caietul de interventii, impreuna cu casa de marcat , se vor duce la firma de la care ati cumparat casa de marcat sau care va asigura service-ul , pentru reconfigurarea TVA-ului.

Sa nu uitati de ajustarea TVA-ului la stocuri !!!
ce sa inteleg prin asta....cu ajustarea tva la stocuri...ce trebuie facut?
si pe mine ma intereseaza acest subeiect cu ajustarea tva-ului la stocuri.
va rog daca puteti sa dati mai multe detalii.
multumesc
în Monitorul Oficial nr. 431 din 28 iunie 2010 a fost publicată OUG nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, act normativ ce va intra în vigoare începând cu 1 iulie 2010.

Prin aceasta ordonanță a fost modificată si cota standard de TVA de la 19% la 24%.

Alte discuții în legătură

Tva 9% si tva 24% roxxana_soare roxxana_soare Buna ziua.Am o intrebare :cum se deduce incepand cu 1 iunie 2015 ,tva-ul la incasare pentru facurile inca neincasate cu 24%? (vezi toată discuția)
Recuperare diferenta tva la imobilele noi Adina Horvat Adina Horvat Buna ziua! Am facut un antecontract privind cumpararea unui imobil nou in luna mai 2008.La acea data am achitat cu titlu de avans, valoarea totala a ... (vezi toată discuția)
Tva 24% in loc de 19% ? bullred bullred Am comandat o masina acum cateva zile si am primit un \"Bon de Comanda\" in care se specifica partile contractante, adica fabrica masinii (Dacia) si eu, ... (vezi toată discuția)