Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cand intra in vigoare TVA-ul de 24%?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cand intra in vigoare TVA-ul de 24%?

cand intra in vigoare acest tva de 24%?
si ce trebuie sa facem cu casele de marcat? am auzit ca trebuie duse la modificat.
preturile le modificam la toate produsele odata sau vor fi modificate in momentul in care avem factura de intrare?
Inca este in faza de proiect. (poate va fi 23%)
Caietul de interventii, impreuna cu casa de marcat , se vor duce la firma de la care ati cumparat casa de marcat sau care va asigura service-ul , pentru reconfigurarea TVA-ului.

Sa nu uitati de ajustarea TVA-ului la stocuri !!!
ce sa inteleg prin asta....cu ajustarea tva la stocuri...ce trebuie facut?
si pe mine ma intereseaza acest subeiect cu ajustarea tva-ului la stocuri.
va rog daca puteti sa dati mai multe detalii.
multumesc
în Monitorul Oficial nr. 431 din 28 iunie 2010 a fost publicată OUG nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, act normativ ce va intra în vigoare începând cu 1 iulie 2010.

Prin aceasta ordonanță a fost modificată si cota standard de TVA de la 19% la 24%.