avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Buna ziua
Trebuie sa fac cercetare disciplinara in cazul unui salariat care a absentat nemotivat, am scos documntele atasate de d-vs in sectiunea documente utile si am o nelamurire.
1.Trebuie neaparat facuta decizia cu suspendarea CIM pe perioada cercetari disciplinare? Trebuie inregistrata la ITM si dupa aceea facuta cercetarea .
2. Decizia de concediere cu art. 61 lit.a se face cu data deciziei de suspendare CIM sau cu data incheieri cercetari?
3. Administratorul poate sa faca cercetarea?
Cel mai recent răspuns: aki , utilizator 14:47, 28 Iunie 2010
Le-ati amestecat rau !
Daca desfaceti CIM inainte de cercetarea disciplinara, ce rost mai are cercetarea ?
3. Nu

edit later : "suspendarea" nu trebuie confundata cu "desfacerea"...vedeti punctul 2 din editarea dvs.

M.C.
Ultima modificare: Luni, 28 Iunie 2010
ContSters109653, utilizator
nu am amestecat nimic, daca mergeti la documente utile o sa vedeti ca exista un doc atasat de d-ul Tudor Valeriu care contine o decizie de suspendare CIM cu art. 52(1) lit.a din Codul muncii care spune urmat.: CIM poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmat . situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile,in conditiile legii
b) ca sanctiune disciplinara si asa .....
1.Trebuie neaparat facuta decizia cu suspendarea CIM pe perioada cercetari disciplinare? Trebuie inregistrata la ITM si dupa aceea facuta cercetarea .
2. Decizia de concediere cu art. 61 lit.a se face cu data deciziei de suspendare CIM sau cu data incheieri cercetari?
3. Administratorul poate sa faca cercetarea?


1. Suspendarea CIM pe perioada cercetarii disciplinare este facultativa, nu obligatorie.
2. Sanctiunea disciplinara ( inclusiv cea de concediere disciplinara) se aplica dupa desfasurarea procedurii disciplinare, deci cu o data ulterioara suspendarii. Pt aceasta va trebui sa-i incetati suspendarea si abia apoi sa-l concediati.
3. Cercetarea o poate face administratorul sau orice alt salariat imputernicit de factorii de decizie ai firmei.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere danidaniela3 danidaniela3 Buna seara, Am un agajat care nu s-a przentat la lucru de 2 luni .I-am trimis 2 adrese prin care ii solicitam prezenta la sediul unitatii in vederea ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca Ileana popa Ileana popa Buna seara, Daca o persoana angajata pe postul de ingrijitor, in invatamant,cu contract de munca pe durata nedeterminata a avut concediu fara plata, cu ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract de munca bubu.g bubu.g Buna ziua! O decizie de suspendare a contractului de munca in baza art.52 alin.1 lit a din Codul muncii trebuie sa cuprinda obligatoriu si posibilitatea ... (vezi toată discuția)