Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... tva deductibil sau nu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

tva deductibil sau nu

Cum interpretaţi disp. art. 145 ali.2 lit a din L.571/2003 aplicabile în următoarea situaţie?
În anul 2007 cumpăr un autocamion din românia pentru care se eliberează factură cu tva.Se înregistrează în contabilitate bunul respectiv conform legii. O perioadă de timp, 2007-2009 nu folosesc bunul rerspectiv dar cer finanţelor s-mi ramburseze cota de tva.
Am dreptul la restituirea acestei suume raportată la disp. textului mai sus precizat?
Rog specialiştii în TVA să-şi spună părerea şi dacă aveţi ceva practică judiciară vă rog să mi-o indicaţi.
Mulţumesc.
Puteti recupera TVA doar pentru achizitiile efectuate in scopul obtinerii de venit.
Pe perioada 2007-2009 amortizareaeste nedeductibila dpdv fiscal.
Daca dupa 2009 ati utilizat imobilizarea, parerea mea este ca puteti cere rambursarea TVA-ului .
In cel mai rau caz, procedati la ajustarea TVA

(4) Ajustarea taxei deductibile prevazute la alin. (1) lit. d) se efectueaza:
a) in situatia in care bunul de capital este folosit de persoana impozabila:
1. integral sau partial, pentru alte scopuri decat activitatile economice;
2. pentru realizarea de operatiuni care nu dau drept de deducere a taxei;
3. pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere a taxei intr-o masura diferita fata de deducerea initiala;
b) in cazurile in care apar modificari ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;
c) in situatia in care un bun de capital al carui drept de deducere a fost integral sau partial limitat face obiectul oricarei operatiuni pentru care taxa este deductibila. In cazul unei livrari de bunuri, valoarea suplimentara a taxei de dedus se limiteaza la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;
d) in situatia in care bunul de capital isi inceteaza existenta, cu exceptia cazurilor in care se dovedeste ca respectivul bun de capital a facut obiectul unei livrari sau unei livrari catre sine pentru care taxa este deductibila;
e) in cazurile prevazute la art. 138.
(5) Ajustarea taxei deductibile se efectueaza astfel:
a) pentru cazurile prevazute la alin. (4) lit. a), ajustarea se efectueaza in cadrul perioadei de ajustare prevazute la alin. (2). Ajustarea deducerii se face in perioada fiscala in care intervine evenimentul care genereaza ajustarea si se realizeaza pentru toata taxa aferenta perioadei ramase din perioada de ajustare, incluzand anul in care apare modificarea destinatiei de utilizare. Prin norme se

Mulţumesc.