Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vânzarea sub costuri ce implica?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vânzarea sub costuri ce implica?

Vânzarea sub costuri. Implicații fiscale și nu numai

Societatea pe care o reprezint a achizitionat mai multe autovehicule in luna februarie 2009, înainte de începerea "crizei". Întrucât vanzarile au scăzut s-a hotărât vânzarea autovehiculelor, evident sub preţul de cumpărare. În afară de faptul că diferenţa este nedeductibilă mai există şi alte implicaţii contabile sau fiscale?
Va rog sa imi dati un raspuns!:O
Despre ajustarea TVA - nu scrie nimic , sau cel putin eu n-am gasit nimic in titlul VI care sa oblige la ajustarea TVA in cazul vanzarilor sub pretul de achizitie
Magda Staicu, Consultant fiscal
Nu se ajusteaza TVA in cazul livrarii.

Art.149
4) Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
a) în situaţia în care bunul de capital este folosit de persoana impozabilă:
1. integral sau parţial, pentru alte scopuri decât activităţile economice;
2. pentru realizarea de operaţiuni care nu dau drept de deducere a taxei;
3. pentru realizarea de operaţiuni care dau drept de deducere a taxei într-o măsură diferită faţă de deducerea iniţială;
b) în cazurile în care apar modificări ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;
c) în situaţia în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parţial limitat face obiectul oricărei operaţiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;
d) în situaţia în care bunul de capital îşi încetează existenţa, cu excepţia cazurilor în care se dovedeşte că respectivul bun de capital a făcut obiectul unei livrări sau unei livrări către sine pentru care taxa este deductibilă;
e) în cazurile prevăzute la art. 138.