Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la vanzare de terenuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la vanzare de terenuri

Buna ziua,

Detin un teren pe persoana fizica si incep vanzarea in loturi de 500 mp....
Exista cumva alternative sa nu platesc TVA de 19 % ? Inteleg ca la tva de 5 % nu ma pot incadra.....

Multumesc frumos in avans ! :)
incepand cu 1 iulie tva va fi de 24% :)

totusi, daca realizati doar o tranzactie pe an, nu deveniti persoana impozabila si nu va trebui sa platiti tva.

daca terenurile nu sunt construibile, operatiunile nu sunt taxabile.
Singura conditie pentru a nu plati TVA la livrarea de terenuri este ca aceste terenuri sa nu fie construibile. (Art.141, alin.2, lit f din Legea 571/2003) TEREN CONSTRUIBIL, DEFINITIE: teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii conform legislatiei in vigoare.
Iar conform pct.37 din NORMELE de aplicare a Codului fiscal, alin (6) se poate observa ca:
"IN aplicarea ART.141, ALIN.2, LIT.F), din Codul fiscal , calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu alta destinatie, la momentul vanzari sale de catre proprietar, rezulta din certficatul de urbanism.