Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 58/28.06.2010-TICHETE DE MASA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 58/28.06.2010-TICHETE DE MASA

Buna ziua

Are cineva idee cum se procedeaza?
Iteleg ca se considera venit de natura salariala?Se tece pe stat suma?

Mersi!
La art. IV in OUG 58:
Art. IV. - La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă:
b) se abrogă prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificările şi completările ulterioare. Prevederile privind scutirea de la plata contribuţiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificările şi completările ulterioare, rămân în vigoare.

de aici eu inteleg ca nu se aplica contributiile, se aduna la baza de impozitare si se aplica doar impozitul de 16%.
Teoretic, asa am inteles si eu, DAR, ceea ce nu inteleg (sau nu mai reusesc sa procesez) este cum anume le includ in baza de impozitare? Care vor fi inregistrarile contabile?
Eu le includ o data pe cheltuieli atunci cand le acord; le mai includ o data si in 641?
Multumesc
se mai face o inregistrare contabila:
421=444 cu suma aferenta impozitului de 16%
astfel se va diminua restul de plata pt angajatul care primeste tichetele de masa.

Restul inregistrarilor contabile raman la fel
Dar 421 cum se mai inchide?

prin 5121 sau 5311 cum e normal cu ceea ce ramane pe 421.
practic angajatul ia mai putini bani la decontare.....respectiv cu impozitul pe tichetele de masa.
Atentie la intocmirea statului de plata!