Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri de masa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri de masa

buna ziua

ma numesc axene puiu si as dori de la cei ce ma pot ajuta un sfat ,
cum trebuie sa intregistrez bonurile de masa in contabilitate si totodata cum trebuie sa inregistrez si faptul ca am dat bonurile angajatului .

va multumesc pentru ajutor
Inregistrarea facturii primite de la firma specializata:
% = 401 "Furnizori"
5328 analitic tichete de masa"Alte valori"
628"Alte cheltuieli cu servicii executate de terti"
4426 "TVA deductibila"

- Plata facturii catre societatea emitenta:
401"Furnizori" = 5311 "Casa in lei" / 5121 / "Conturi la banci in lei"

- Acordarea tichetelor de masa salariatilor:
642 "Cheltuieli cu tichete de masa acordate salariatilor" = 5328 analitic tichete de masa
"Alte valori"

- Retinerea impozitului pe venit aferent tichetelor de masa:
421"Personal - remuneratii datorate" = 444 "Impozit pe salariu"

Contravaloarea tichetelor de masa se impoziteaza prin cumulare cu celelate venituri de natura salariala realizate in luna in care sunt acordate.

multumesc mult pentru ajutor