avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 58/28.06.2010-TICHETE DE MASA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 58/28.06.2010-TICHETE DE MASA

Buna ziua

Are cineva idee cum se procedeaza?
Iteleg ca se considera venit de natura salariala?Se tece pe stat suma?

Mersi!
Cel mai recent răspuns: iirina_19 , utilizator 12:59, 25 August 2010
Contul de retineri (427) nu are nici o legatura cu impozitarea tichetelor de masa, cum de altfel nici salariul net nu este majorat cu contravaloarea tichetelor de masa.
Singurele lucruri care se modifica sunt : deducerea personala(scade), impozitul (creste) si restul de plata (scade).

Salariul net in iulie, fata de iunie a scazut cu contravaloare impozitului pe tichete!

Modificarile legislative de genul acesta pun la grea incercare programele de calcul salarii :), motiv pt care furnizorii acestora ofera tot felul de "solutii" pt calculul si inregistrarea corecta al salariului.

Nota contabila a fost exemplificata in mai sus.
TeoDora72 a scris:

Teoretic, asa am inteles si eu, DAR, ceea ce nu inteleg (sau nu mai reusesc sa procesez) este cum anume le includ in baza de impozitare? Care vor fi inregistrarile contabile?
Eu le includ o data pe cheltuieli atunci cand le acord; le mai includ o data si in 641?
Multumesc
Sunt si eu interesata cum ati rezolvat pana la urma cu inregistrarea tichetelor in contul 641? Din discutia deschisa ieri pe www.edenred.ro, reiese ca tichetele trebuiesc inregistrate in contul 641.analitic distinct. Cum apar tichetele in nota contabila de salarii?
% = 401
5328
628
4426

401 = 5121

641.analitic(in loc de 642) = 5328?
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
iirina_19, utilizator
Aprov. tichete : 5328-401 - val tich.
Tichete distrib.: 641-421 - ptc. sunt in fondul de sal.
421-5328 - val.tich
COROBANA MIRELA a scris:

Aprov. tichete : 5328-401 - val tich.
Tichete distrib.: 641-421 - ptc. sunt in fondul de sal.
421-5328 - val.tich


Sincer nu vad de ce in urma eliminarii prevederii ca tichetele de masa sunt scutite de impozit (L 142/1998) contravaloarea acestora intra in fondul de salarii........

Nu mi se pare normal ( banuiesc ca nici fiscului) ca fondul de 2% (cheltuieli sociale) sa fie majorat cu tichetele de masa.
Din punctul meu de vedere este riscanta inregistrarea tichetelor de masa pe 641 pe motiv ca nu mai sunt scutite de impozit.
In plus contributia la somaj se calculeaza pe fondul de salarii.
Sunt intrutotul de acord cu mihai_u, includerea tichetelor de masa in contul 641 ar mari fondul de salarii, ceea ce ar putea insemna si plata comisionului ITM de 0,75% la total fond salarii. In programul Saga de contabilitate tichetele se conteaza tot in 642, ca si inainte. In ceea ce priveste sesiunea de discutii online din data de 17.08.2010 pe www.edenred.ro si raspunsurile date de d-na Alina Zarzu, Senior Tax Manager, TaxHouse cred ca mai trebuie discutat. Aceasta sesiune de discutii va avea loc o data pe luna pe www.edenred.ro.
Multumesc inca o data pentru lamuriri, mihai_u! =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou de craciun pt salariati fara copii minori ALINA DUMITRASCU ALINA DUMITRASCU Buna seara! Am urmatoarea situatie: Angajator cu 7 angajati, dintre care numai unul are copii minori.Cu ocazia Craciunului s-au acordat prime in numerar de ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa gainusa2 gainusa2 buna ziua ma numesc axene puiu si as dori de la cei ce ma pot ajuta un sfat , cum trebuie sa intregistrez bonurile de masa in contabilitate si totodata ... (vezi toată discuția)
Vouchere de vacanta impozabile ionela11 ionela11 Buna dimineata, Voucherele de vacanta acordate in limita a 2000 lei se impoziteaza ca si tichetele de masa? Care sunt implicatiile fiscale? Multumesc (vezi toată discuția)