Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia militara pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia militara pe caz de boala

mama este pensionara la limita de virsta cu pensie de 627 lei tatal pensionar militar pe caz de boala grad3 decedat a avut pensie de 405lei. are dreptul mama la 25% din pensia decedatului dar fara ai fi diminuata pensia ei.
Nu poate cumula cele doua pensii, poate opta pentru cea mai avantajoasa. Pentru un singur urmas, cuantumul pensiei militare de urmas este de 50% din pensia sustinatorului decedat si, potrivit Legii nr. 119/2010, va fi 50% din punctajul mediu anual al acestuia.

Punctajul mediu anual va fi determinat potrivit principiilor Legii nr. 19/2000. Jumatate din punctajul mediu anual inseamna mai putin decat jumatate din pensie.