Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inregistrare reducere financiara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inregistrare reducere financiara

Buna seara, conform contractului, in urma vanzarii produsului de la fz (cantitativ), primesc la inceputul fiecarei luni o factura de reducere financiara ( pe minus). cuminregistrez aceasta factura?

multumesc anticipa1
In situaţia în care ulterior facturii iniţiale, vânzătorul acordă cumpărătorului reduceri conform clauzelor contractuale, acestea se cuprind într-o factură ulterioară, în roşu, care se înregistrează în contabilitate astfel:

la vânzator : 4111=% în roşu
la cumpărător
% = 401 cu sumele în roşu
3xx
6xx

Reducerile de natură financiară se înregistrează în contabilitate astfel:

la vânzător ‚ valoarea reducerilor acordate
667=4111 în negru
4111=4427 în roşu

la cumpărător, valoarea reducerilor primite
401 = 767 în negru
4426=401 în roşu
Lelia Ionescu, Contabil