Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare discount

Cum inregistrez discountul acordat de furnizori în Baza facturii ? (pe factura apare cu semnul minus , discount )
Discauntul acordat de furnizor, este practic o diminuare a pretului de intrare.Daca aveti mai multe produse puteti face o pondere si inregistrati pretul diminuat, sau daca nu , se mai practica direct in 607 cu minus.
teo.madalina a scris:

Cum inregistrez discountul acordat de furnizori în Baza facturii ? (pe factura apare cu semnul minus , discount )

În contabilizarea reducerilor trebuie să se facă distincţia clară între reduceri comerciale şi reduceri financiare şi să se ţină cont de implicaţiile contabile în cazul utilizării metodei inventarului permanent sau intermitent, după caz.

Discounturile reprezintă reduceri de preţ acordate clienţilor fie pentru a-i stimula să cumpere mai mult, fie pentru a-i stimula să plătească mai repede, fie pentru a le crea posibilitatea să obţină un profit din distribuirea unei mărfi cu preţ fixat.

Reducerile de preţ sunt:
a)de natură comercială
– rabat
- remiză
- risturnuri

b)de natură financiară - sconturi de decontare (discounturi financiare)

Reducerile comerciale se acordă în legătură cu o marfă facturată într-un anumit interval de timp şi are ca scop stimularea vânzării respectivei mărfi în acea perioadă (are un scop comercial). Reducerile de această natură se operează prin reducerea veniturilor comerciale, respectiv reducerea cifrei de afaceri.

Reducerile financiare se acordă cu un scop necomercial, de regulă pentru a stimula clientul să plătească mai devreme sau pentru a-l stimula să folosească o anume formă de plată. El nu este legat de un anumit produs, ci de o valoare şi de o frecvenţă a plăţilor.

Rabat = se acordă de regulă pentru calitate nesatisfăcătoare a mărfii, vânzări aniversare, vânzări promoţionale, pentru a grăbi reducerea stocurilor vechi. Se aplică la preţul de vânzare convenit anterior.

Remiza = se acordă pentru vânzări superioare volumului convenit, pentru poziţia preferenţială a cumpărătorului. Se aplică la preţul curent de vânzare.
Risturnul = se acordă la finele unei perioade, asupra ansamblului de operaţiuni efectuate cu acelaşi terţ, pentru a recompensa fidelitatea acestuia.
Scontul de decontare = se acordă pentru achitarea datoriei înainte de scadenţă.

Modul de aplicare este în cascadă: rabat, remiza, scont, iar la finele perioadei risturn.

Reducerile de preţ de natură comercială se înregistrează la momentul acordării acestora pe baza documentelor ce le atestă, astfel:

a)dacă în factura iniţială sunt evidenţiate distinct, reducerile de preţ acordate, respectiv primite, atât vânzătorul cât şi cumpărătorul înregistrează în contabilitate factura la valoarea netă comercială, aceasta reprezentând valoarea iniţială mai puţin reducerile acordate;

b)în situaţia în care ulterior facturii iniţiale, vânzătorul acordă cumpărătorului reduceri conform clauzelor contractuale, acestea se cuprind într-o factură ulterioară, în roşu, care se înregistrează în contabilitate astfel:
la vânzător

4111=% în roşu

la cumpărător
% = 401 cu sumele în roşu
3xx
6xx

reducerile de natură financiară se înregistrează în contabilitate astfel:

la vânzător ‚ valoarea reducerilor acordate
667=4111 în negru
4111=4427 în roşu

la cumpărător, valoarea reducerilor primite
401 = 767 în negru
4426=401 în roşu

Exemple de contabilizare la furnizor şi la cumpărător

a)metoda inventarului intermitent

Se primeşte o factură de reducere ulterioară conţinând risturnuri în valoare de 2.000 lei, TVA 19%
în contabilitatea cumpărătorului
în roşu
%= 401.....-2380

în contabilitatea vânzătorului (în roşu)
4111=%.... -2380

- sconturile obţinute/ acordate de la furnizori/clienţi pentru decontarea datoriilor înainte de termen

401= 767 la cumpărător
667 = 4111 la vânzător

b) metoda inventarului permanent

se contabilizează o factură în valoare de reprezentând materii prime 5.000 lei
reducere 5% (5.000 x 5%)=250
net comercial (5000-250)=4.750
scont primit 1% (4750 x 1%)=47,50
net financiar (4750-47,50)=4.702,50
TVA 19% (4702,50 x 19%)=893,48 lei
Total factură (4702,50 lei+893,48 lei) = 5595,98

La furnizor:
înregistrarea livrării şi acordarea scontului de decontare la facturare, fără a se evidenţia ca structură distinctă - reducerea comerciala de 5%

4111=% 5652,50
pentru scontul de decontare

667=4111 47,50

la cumpărător
înregistrarea facturii fără a se evidenţia ca structură distinctă reducea comercială de 5%

% = 401 5652,50
301........................4750
4426...................... 902,50

pentru scontul de decontare

401 =767 47,50

În cazul metodei inventarului permanent pentru cumpărările stocate este indicat să se folosească contul de stocuri în care s-a înregistrat factura iniţială. Această soluţie se bazează pe faptul că prin contabilitatea financiară a stocurilor se realizează şi evidenţa analitică a bunurilor.

În situaţia acordării reducerilor comerciale ulterior faţă de factura iniţială.

Factura iniţială
Mărfuri........100.000
TVA............. 19.000
TOTAL.........119.000

4111 = % 119000

Valoarea facturii (factura ulterioară)
Reducere comercială sub formă de rabat 10% (100.000 x 10%) = 10.000
TVA 1.900
Total factură reducere=11.900

4111=% ... -11900

În cazul unui dicount financiar (scontul de decontare) acordat printr-o factură ulterioară, folosind exemplu de mai sus, înregistrarea acestuia se va efectua astfel:

667= 4111 10000
4111=4427 -1900
teo.madalina a scris:

Cum inregistrez discountul acordat de furnizori în Baza facturii ? (pe factura apare cu semnul minus , discount )

Din punct de vedere contabil ,aceasta este inregistrarea corecta:
401= 767
401= 4426
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
parca in noul plan de conturi se folosesc contul 609-Reducerile comercilae primite:D

Contul 609 "Reduceri comerciale primite"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale primite ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
In creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se inregistreaza:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii (401).

Contul 709 "Reduceri comerciale acordate"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
In debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se inregistreaza :
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii (411).

conform noului Plan de conturi pe 2010
iulia53 a scris:

parca in noul plan de conturi se folosesc contul 609-Reducerile comercilae primite:D

Contul 609 "Reduceri comerciale primite"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale primite ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
In creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se inregistreaza:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii (401).

Contul 709 "Reduceri comerciale acordate"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
In debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se inregistreaza :
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii (411).

conform noului Plan de conturi pe 2010

Contul 609 “Reduceri comerciale primite” face parte din grupa 60 “Cheltuieli privind stocurile” şi este un cont special deoarece este o excepţie a clasei 6 “Conturi de cheltuieli”, funcţionând după regula conturilor de pasiv şi nu celor de activ ca restul conturilor din această clasă. Este un cont nou, introdus prin OMFP 3055/2009.

Cu ajutorul acestui cont se ține evidența reducerilor comerciale primite ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă.

Contul 709 “Reduceri comerciale acordate” face parte din grupa 70 “Cifra de afaceri netă” şi este un cont special, o excepţie a conturilor din clasa 7 “Conturi de venituri” deoarece funcţionează după regula conturilor de activ.
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal